Kard. D. Castrillón Hoyos: lefebvryści nie są schizmatykami

Sam akt sakry biskupiej, dokonany w czerwcu 1988 r. przez abp. Marcela Lefebvre'a bez zgody Papieża, był schizmą, ale wyświęceni wtedy hierarchowie nie są schizmatykami, a ich sakra jest ważna. Potwierdził to kard. Dario Castrillón Hoyos, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, a zarazem przewodniczący Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei".

Komisja ta zajmuje się sprawami księży, którzy – zachowując wierność tradycyjnej, przedsoborowej liturgii mszalnej – chcą jednocześnie pozostawać w jedności z Kościołem powszechnym i za zgodą swych biskupów mogą odprawiać Msze "trydenckie".

Kardynał zapewnił, że za pośrednictwem jego komisji Stolica Apostolska prowadzi "stały i pogłębiony dialog" z lefebvrystami, wyrażając przy tym przekonanie, że "pewnego dnia osiągniemy pełną komunię". "Wszyscy chcemy Kościoła zjednoczonego, a także większego szacunku dla eucharystii, bez nadużyć, do jakich nieraz dochodzi" – dodał kard. Hoyos. Nie wykluczył utworzenia dla tej grupy nowej struktury organizacyjnej w łonie Kościoła na wzór powstałej 18 stycznia 2002 personalnej administratury apostolskiej św. Jana Vianneya z siedzibą w Campos w Brazylii. Skupia ona kapłanów i wiernych tradycjonalistów.

Tymczasem watykanista dziennika "Il Giornale" Andrea Tornielli, powołując się na strony internetowe lefebvrystów, twierdzi, że niebawem z Bractwa św. Piusa X zdjęta zostanie ekskomunika, na którą naraził ją jej założyciel, arcybiskup Marcel Lefebvre, gdy bez zgody Stolicy Apostolskiej wyświęcił 30 czerwca 1988 roku czterech biskupów. Tornielli zapowiada, że 13 lutego Benedykt XVI rozmawiać o tym będzie z szefami różnych urzędów watykańskich. W czasie tego spotkania ma być również mowa o zgodzie na to, aby używany przez tradycjonalistów tzw. Mszał św. Piusa X był alternatywą dla Mszału wprowadzonego po Soborze Watykańskim II. Mają też być omawiane sprawy struktur kurialnych i reformy watykańskich środków przekazu.

Gdy w odpowiedzi na tamte święcenia biskupie Jan Paweł II utworzył 2 lipca 1988 wspomnianą Papieską Komisję "Ecclesia Dei", postanowił wówczas, że przedsoborową Mszę św. odprawiać można wyłącznie za zgodą miejscowego ordynariusza.

Tornielli przypomina, że 29 sierpnia 2005 Benedykt XVI przyjął w Castel Gandolfo przełożonego Bractwa św. Piusa X bp. Bernarda Fellaya, a w komunikacie watykańskiego Biura Prasowego po tym spotkaniu podkreślono, że upłynęło ono "w klimacie miłości do Kościoła i pragnienia osiągnięcia pełnej jedności". Zapowiedziano jednak, że dojdzie do tego "stopniowo i w rozsądnym terminie".

Bernard Fellay, który jest jednym z czterech wyświęconych w 1988 biskupów, prosił wówczas Papieża o zdjęcie ekskomuniki. Nie ukrywał też nadziei, że sprawę "Mszy tradycjonalistów" rozwiąże październikowy Synod Biskupów, poświęcony Eucharystii. Tak się jednak nie stało.

inf. KAI

 

Zobacz także