Kard. Hummes: centrum życia księdza jest Eucharystia

Msza św. pod przewodnictwem prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Claudio Hummes, otworzyła drugi dzień XII spotkania brazylijskich księży w Itaici. W homilii brazylijski purpurat mówił o tajemnicy Eucharystii, przypominając 450 zebranym księżom, że właśnie ona jest „centrum życia księdza”.

W kazaniu kard. Hummes podkreślił, że „wszystko prowadzi do Eucharystii i z niej wypływa”. Zauważył, że duszpasterstwo księży powinno mieć swoje centrum w Eucharystii. Po zakończeniu Mszy św. prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa spotkał się z przedstawicielami brazylijskich kapłanów zebranych w Itaici.

Podczas półtoragodzinnego spotkania hierarcha mówił o realiach pracy prezbitera w Ameryce Łacińskiej. Kard. Hummes wykazał się świetną znajomością problemów, z jakimi spotykają się brazylijscy duchowni. Pochwalił również ich pracę, mówiąc, iż „99 proc. naszych kapłanów to ludzie godni, dobrzy, to Boży ludzie, którzy z poświęceniem pracują wśród ludzi biednych, opuszczonych, załamanych i cierpiących”. Dodał też, że Kościół w Brazylii „może i powinien być dumny ze swoich prezbiterów”.

Wśród trudności z jakimi spotykają się księża w swojej posłudze watykański hierarcha wymienił biedę, z jaką boryka się spora liczba mieszkańców Ameryki Łacińskiej, brak środków materialnych do stworzenia dobrej infrastruktury duszpasterskiej oraz „wysoką aktywność ewangelickich sekt neopentakostalnych, które często przejawiają antykatolicką agresję”.

Kard. Hummes podjął również problem nadużyć seksualno-moralnych wśród duchownych. Według niego problemy te są „zbytnio nagłaśniane przez media” i dotyczą „prawdopodobnie zaledwie 1 proc. wszystkich księży”. Najpoważniejszym problem wśród nich jest pedofilia, gdyż jej ofiarami padają dzieci. W ich życiu „dochodzi do urazu i zranienia, prawie zawsze w sposób nieodwracalny”. Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa potwierdził swoje zaufanie do księży i ponownie powierzył im duszpasterskie zadanie Kościoła.

Watykański purpurat podkreślił konieczność stałej formacji intelektualnej, jakiej wymaga praca duszpasterska. „Ksiądz nie może zaniedbać studiowania Pisma Świętego, teologii, filozofii oraz znajomości aktualnych problemów społecznych, wraz z postępem w różnych sektorach. Musi sprostać "wyzwaniom ideologicznym” współczesnego społeczeństwa.

XII Krajowe Spotkanie Prezbiterów potrwa do wtorku 19 lutego. Na zakończenie jego uczestnicy wystosują do wszystkich księży pracujących w Brazylii specjalne przesłanie.

inf. KAI

 

Zobacz także