Kard. Nagy obchodził w Łagiewnikach 60-lecie kapłaństwa

Sześćdziesięciolecie święceń kapłańskich obchodził 8 lipca kard. Stanisław Nagy SCJ. Jubilat przewodniczył uroczystej Mszy św. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowskich Łagiewnikach, gdzie przybyli kardynałowie Franciszek Macharski, Henryk Gulbinowicz i Marian Jaworski, kilkunastu arcybiskupów i biskupów.

Kard. Stanisław Nagy

W sanktuarium zgromadzili się także liczni kapłani oraz delegacja Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, rodzina i przyjaciele kard. Stanisława Nagy’ego z rodzinnego Śląska. Licznie przybyli współbracia kardynała, z prowincjałem, ks. Tadeuszem Michałkiem na czele. O swojej duchowej łączności zapewnił w telegramie do jubilata abp Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski odwołał się do wieloletniej przyjaźni kard. Nagy’ego z Janem Pawłem II. Wyraził przekonanie, że Ojciec Święty, który "głęboko uczestniczył" w kapłaństwie swego przyjaciela, dziś "z okna domu Ojca Niebieskiego błogosławi Księdzu Kardynałowi". Abp Dziwisz życzył jubilatowi, "aby Bóg błogosławił na dalsze lata owocnej posługi kapłańskiej".

Kard. Stanisław NagyO przyjaźni, która łączyła kard. Stanisława Nagy’ego z Janem Pawłem II mówił w homilii kard. Franciszek Macharski. Podkreślił, że uczestnicy uroczystości modlą się za jubilata "przez wstawiennictwo Sługi Bożego Jana Pawła II, który miłował swego wiernego przyjaciela". Kard. Macharski zauważył, że rocznica święceń kapłańskich kard. Stanisława Nagy’ego jest okazją do refleksji nad "spełnianymi świadomie i do końca zamiarami miłości". Dodał, że wzorem tak rozumianego kapłaństwa stał się Jan Paweł II. – To był świadomy i dobrowolny dar z siebie, potwierdzanie miłości i trwanie w niej bez warunków, aż do końca – podkreślał. Sam jubilat wyznał, że przyjaźń z Janem Pawłem II stała się "wspólnym mianownikiem wydarzeń tych sześćdziesięciu lat". – Stałem z nim, obok niego, a teraz on stanął mocno przy mnie i stoi nadal, bo nie może być inaczej. To błogosławiona perspektywa na przyszłość. Nie jestem sam! – mówił ze wzruszeniem. Na zakończenie kard. Nagy wspomniał kilka epizodów ze swego życia, które odcisnęły na jego drodze szczególne piętno.

Kard. Stanisław Nagy podczas celebracji EucharystiiKs. Stanisław Nagy, należący do Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (sercanów) przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Stanisława Rosponda 8 lipca 1945 roku w Krakowie. Jest emerytowanym profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znanym ekumenistą. Był wykładowcą teologii fundamentalnej, przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Jana Pawła II w Lublinie, wykładowcą w Wyższym Seminarium Księży Sercanów w Stadnikach. Należał do bliskich współpracowników Karola Wojtyły, gdy ten był metropolitą krakowskim.

Urodził się 30 września 1921 r. w Bieruniu Starym k. Katowic, w rodzinie robotniczej. Jest profesorem zwyczajnym, doktorem habilitowanym z teologii fundamentalnej i ekumenizmu. Ks. Nagy uzyskał magisterium na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1948 r., w 1950 r. uzyskał licencjat na KUL, w 1952 r. doktoryzował się, w 1968 r. habilitował, w 1979 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1985 r. profesorem zwyczajnym. Do zgromadzenia sercanów wstąpił w 1937 r., śluby wieczyste złożył w czasie okupacji – 22 września 1941 r. W latach 1947-1950 był rektorem Małego Seminarium Księży Sercanów w Krakowie-Płaszowie, od 1952 do 1958 r. rektorem Wyższego Seminarium Księży Sercanów w Tarnowie, w latach 1956-1962 kierownikiem Studium Teologicznego księży sercanów, od 1958 – wykładał na KUL, był m.in. kierownikiem nowo utworzonej Sekcji Teologii Porównawczej i Ekumenicznej, w latach 1972-1974 prodziekanem Wydziału Teologicznego.

Angażował się także w działalność ekumeniczną. W latach 1973-1974 był członkiem Komisji Mieszanej Katolicko-Luterańskiej powołanej przez watykański Sekretariat ds. Jedności Chrześcijan i Światową Federację Luterańską. Był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, a także kierownikiem działu "Teologia ekumeniczna" w Encyklopedii Katolickiej KUL. W latach 1983-1991 pełnił funkcję przewodniczącego Sekcji Profesorów Teologii Fundamentalnej przy Komisji Episkopatu ds. Nauki. Brał również udział w Synodach Biskupów w 1985 i 1991. 13 października 2003 roku przyjął w katedrze na Wawelu sakrę biskupią. Kapelusz kardynalski otrzymał 21 października tego samego roku.

na podst. KAI i inf. wł. Zdjęcia: bracia sercanie.

 

Zobacz także