Katecheza 11: Modlitwa wiernych

Modlitwa wiernych nie jest ona czymś indywidualnym i nastawionym na potrzeby jednostki, ale jest modlitwą „powszechną”.

Modlitwa wiernychModlitwa wiernych może być pewnie dla nas czymś mało interesującym (np. ze względu na mało aktualne intencje). Ale może też być konkretną odpowiedzią na usłyszane słowo Boże, poddaniem się jego działaniu, które umożliwia autentyczne otwarcie się na świat wraz z jego potrzebami i problemami.

Dlatego właśnie nie jest ona czymś indywidualnym i nastawionym na potrzeby jednostki, ale jest modlitwą „powszechną”. W tradycji Kościoła jest wiele świadectw znaczenia takiej modlitwy, począwszy od listów św. Pawła, niemniej jednak przez długi czas modlitwa wiernych nie była niemal wcale obecna w liturgii.

Sobór Watykański II ponownie przywrócił ją do obrzędów Eucharystii, dlatego ważne jest, by właściwie pojmować jej rolę – postrzegając ją nie jako kolejny, osobny element sekwencji znaków, ale jako ściśle związaną z całością Mszy.

Katecheza 11 — Grzegorz Przechowski OP

W sens modlitwy wiernych wprowadzi nas o. Grzegorz Przechowski OP. Kolejna katecheza będzie poświęcona Ofiarowaniu.

mk; fot. na stronie głównej: Mazur/catholicchurch.org.uk

 

Nagrania katechez czwartkowych są dostępne także jako podcast. Pozwala to ściągnąć je bezpośrednio i automatycznie do odtwarzacza iTunes (a także Juice, eMusic) lub na urządzenia przenośne (typu iPod, iPhone, tel. komórkowe i inne). Z subskrypcji można skorzystać, odnajdując „Katechezy o Mszy św.” w iTunes Store lub korzystając z tego linku.

Zobacz także

FreshMail.pl