Katecheza 12: Ofiarowanie

Ofiarowanie jest dosyć paradoksalnym momentem liturgii. Nie możemy przecież ofiarować Bogu niczego, czego wcześniej od Niego nie otrzymaliśmy. W ofiarowaniu wyraża się i urzeczywistnia oddanie Stwórcy na własność darów, które przynosimy – przede wszystkim chleba i wina.

Przygotowanie darówZostają one wyłączone ze świata spraw codziennych, by być włączone w służbę Bogu i by stały się rzeczywistością duchową, co stanowi istotę liturgii w ogóle.

Ofiarowaniu towarzyszą różne znaki – często niewidoczne, a jednak tak pełne znaczenia – dodanie wody do wina, obmycie rąk przez kapłana. Pomagają nam one dostrzec naszą niegodność oraz wielką hojność Boga, a przez to stać się „radosnymi dawcami, których miłuje Bóg”.

Katecheza 12 — Tomasz Grabowski OP

Na temat ofiarowania mówi o. Tomasz Grabowski OP. Kolejna katecheza będzie poświęcona modlitwie „Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę…”.

mk; fot. na stronie głównej: Mazur/catholicchurch.org.uk

 

Nagrania katechez czwartkowych są dostępne także jako podcast. Pozwala to ściągnąć je bezpośrednio i automatycznie do odtwarzacza iTunes (a także Juice, eMusic) lub na urządzenia przenośne (typu iPod, iPhone, tel. komórkowe i inne). Z subskrypcji można skorzystać, odnajdując „Katechezy o Mszy św.” w iTunes Store lub korzystając z tego linku.

Zobacz także

Tomasz Grabowski OP

Tomasz Grabowski OP na Liturgia.pl

Od początku zaangażowany w działalność Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, w latach 2005-2010 jego dyrektor, a od przekształcenia w Fundację – prezes w latach 2010-2016. Od września 2016 r. prezes Wydawnictwa Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego „W drodze” w Poznaniu i stały współpracownik Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.