Katolicyzm koszyczkowy
Trudno mi nie odnieść wrażenia, że mamy coraz więcej katolików "od jajeczka". Kościoły pękają od tłumów w wielkosobotnie poranki, ale cóż z tego? Wchodząc do kościoła katolicy "koszyczkowi" rozglądają się ciekawie, bo jakoś tak ubogo. A w telewizji jak pokazują zdjęcia z kościołów to przecież na ołtarzach są obrusy i lichtarze.
Tabernakulum otwarte, brak dywanów… hmm może to wietrzenie świątyni lub święcenie pokarmów odbywa się w czasie sprzątania przedświątecznego. Jak już się porozglądają to trzeba się jakoś zachować. Przyklękają przed pustym tabernakulum, a nie przed Bożym Grobem, w którym jest przechowywany oraz wystawiony Najświętszy Sakrament. Pocieszam się, że przyklękają przed krzyżem na ołtarzu wystawionym po wczorajszej liturgii. Wychodząc pytają się nawzajem czy skład księży w parafii się zmienił, bo „jakiś inny dzisiaj kropił”. A to tylko diakon przysłany na praktykę.
Nie interesuje „koszyczkowych” wiernych Wigilia Paschalna, bo przecież najważniejsza jest święconka i śniadanie wielkanocne. Nawet znajomy, który stwierdził kiedyś, że nie chodzi do kościoła i wierzy w Kościół powszechny, a nie instytucjonalny (cokolwiek miałoby to znaczyć), stał dzisiaj w kolejce do konfesjonału. Długa kolejka do spowiedzi nie wiem czy była wyrazem żywej wiary czy tylko tradycji, bo zawsze się chodziło do spowiedzi na Wielkanoc. Sam już nie wiem.
A pod kościołem tradycyjne życzenia: smacznego jajka, zdrowia, szczęścia i radości. Tylko Pan Jezus smutny w ciemnym grobie zapłakał, bo to już dziś kolejne święta… zmartwychwstania zajączka…
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Śpiew Ewangelii – 16 Niedziela zwykła (rok A)
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
Śpiew Ewangelii – 15 Niedziela zwykła (rok A)
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
Śpiew Ewangelii – 14 Niedziela zwykła (rok A)
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
10 mar
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów? (spotkanie ONLINE)
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę… więcej
Paweł Beyga
Student Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Od kilku lat katolik chodzący na starą mszę, ale nie tradycjonalista ekstremalny. Pasjonat teologii liturgii.