Kielce: Otwarcie wystawy „ikon z przemytu” w Muzeum Diecezjalnym

Muzeum Diecezjalne w Kielcach zaprasza od dzisiaj na wystawę 35 ikon z Supraśla, które abp Józef Michalik określił jako „ikony odzyskane z przemytu”. Ikony z Supraśla – jedna z atrakcji Targów SacroExpo – obecnie goszczą w Muzeum Diecezjalnym.

Abp Michalik oglądał ikony i zapoznał się z ich historią podczas otwarcia Targów SacroExpo w Kielcach 16 czerwca. Ikony pochodzą ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu, z Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

– „Większość z nich ma dramatyczną historię. Były zdzierane ze ścian cerkwi i przemycane na handel za granicę. Dopiero w muzeach i po renowacji, odzyskują szacunek i godne miejsce” – powiedział ks. Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

Kielecka wystawa nosi tytuł „Ikona – słowo, droga, modlitwa”. Według tytułowego klucza ikony zostały pogrupowane dla potrzeb wystawy. I tak „słowu” zostały przyporządkowane ikony przedstawiające Ewangelistów, Chrystusa Pantokratora, sceny Ukrzyżowania, modlitwy w Ogrójcu. „Drogę” uosabiają liczne ikony Matki Bożej, m. in. Kazańska, Paraklesis , Tychwińska, Wszystkich Strapionych Radość, Włodzimierska, Trójręka, Matka Boża Krzak Gorejący i in. „Modlitwie” zostały przypisane ikony świętych: Sergiusza z Radoneża, Cudotwórców Kosmy i Damiana, Antypija, Jana Chrzciciela, Mikołaja, Samona, Gurija i Awiwa, Katarzyny itp.

Pomocą i przewodnikiem po wystawie ikon jest katalog opracowany przez ks. Pawła Tkaczyka dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Kielcach i Beatę Skrzydlewską z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Wystawa w Muzeum Diecezjalnym przy ul. Jana Pawła II 3 potrwa do 12 września.

inf. KAI

 

Zobacz także