Kilka okruchów zachwytu czyli garść linków

Jakieś pół roku temu odkryłem, że wśród ogromu materiału zamieszczonego na youtube.com można znaleźć również filmy lub kompilacje obrazów z wykonywaną albo podłożoną muzyką liturgiczną. Okazało się, że jest tam sporo chorału, renesansowej polifonii, śpiewy greckie, koptyjskie, arabskie i mnóstwo innych. Wybór dość przypadkowy, ale bogaty.

Wiedziony nadzieją, że może są tam też śpiewy w wykonaniu Marcela Peresa i Ensemble organum wpisałem to ostatnie do wyszukiwarki. Tu akurat trochę się przeliczyłem, wiele tam nie ma (chyba że ja nieumiejętnie szukam), ale znalazłem jeden utwór, który… zresztą sami posłuchajcie:

 

Swoją drogą będę gorąco wdzięczny temu, kto powie mi czy jest to na jakiejś płycie i jak ją dostać.

Parę dni temu zrobiłem jednak kolejną próbę i odkryłem coś, co mnie absolutnie zachwyciło. Jakaś dziewczyna z Wielkiej Brytanii (o nieco śmiesznym nicku [imieniu?] Dizzi) promuje, jeśli można się tak wyrazić, średniowieczny instrument o nazwie dulcimer. Jest to coś w rodzaju cymbałów, ale o dużo szlachetniejszym brzmieniu, przywodzącym trochę na myśl klawesyn. Gra się na tym uderzając w struny drewnianymi młoteczkami, a efekt, przynajmniej w jej wykonaniu (i moim odbiorze) jest niezwykle piękny. Tak piękny, że dzielę się tym odkryciem z każdym, z kim rozmawiam, a więc z Wami też 🙂

A tu obiecana w tytule garść linków (po tytułach utworów):

Mermaid

 

Dance of the Unicorn

 

River flow

 

Dizzi Jig

 

Medieval Mystic

 

Fantasy

 

Magic

 

Galloping Horse


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Tomasz Dekert

Tomasz Dekert na Liturgia.pl

Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.