Koncert na 48. dzwonach rozpoczął Lubuski Festiwal Organowy
Od koncertu na carillionie rozpoczął się 14 lipca w Mięrzęcinie Lubuski Festiwal Organowy. Patronat nad imprezą sprawuje biskup zielonogórsko-gorzowski Adama Dyczkowski.
Zbudowany z samych dzwonów carillion przywieziony został z Holandii. Na ciężarowym samochodzie zamontowanych jest 48 dzwonów, ważących około 5. ton. Carillon to instrument składający się minimum z 23 dzwonów, połączonych ze sobą specjalną klawiaturą. Zazwyczaj umieszczony jest na wieży. Na świecie jest kilka carillionów mobilnych tzn. umieszczonych na ciężarówce, na której można je zawieść w dowolne miejsce. W Polsce taki instrument zjawił się po raz pierwszy.
Inauguracyjny koncert odbył się w pałacu w Mięrzęcinie. Utwory klasyczne i rozrywkowe zagrała mistrzyni tego instrumentu z Gdańska Monika Każmierczak z towarzyszeniem zespołu Hevelius Brass. Monika Kaźmierczak jest absolwentką Niderlandzkiej Szkoły Carillonowej w Amersfoort, laureatką miedzynarodowych konkursów interpretacyjnych. Hevelius Brass, to kwintet dęty blaszany składający się z wytrawnych młodych muzyków.
Po raz jedenasty muzyka mistrzów rozbrzmiewać będzie także w kościołach Dobiegniewa, Drezdenka i Gorzowa.
Od początku dyrektorem letniego Festiwal jest Waldemar Gawiejnowicz, który jest wykładowcą organoznawstwa w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego. Jest także organistą kościoła pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu, solistą i kameralistą, a także współzałożycielem Stowarzyszenia Miłosników Muzyki Organowej i Kameralnej " Sauerianum" w Drezdenku. Wstęp na wszystkie letnie koncerty jest bezpłatny.
inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Chorał ze śpiewników „Niepojęta Trójco” – Missa de Angelis
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami wybranych utworów ze śpiewników „Niepojęta Trójco”. Tym razem są to... więcej
-
Poranna liturgia godzin na Wielki Piątek i...
Z inicjatywy Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, nakładem Wydawnictwa Edycja św. Pawła, ukazuje się właśnie zbiór Poranna... więcej
-
Amnestie i olśnienia – o „Literach na...
Czasem zasiadamy uroczyście do stworzenia traktatu, który może napisać tylko życie: to jedna z myśli,... więcej