Koncert pieśni liturgicznych o. Dawida Kusza OP w Gdańsku

Koncert pieśni liturgicznych autorstwa o. Dawida Kusza OP odbył się w bazylice św. Mikołaja w Gdańsku. Była to jedna z imprez w ramach Duszy Jarmarku - Festiwalu św. Dominika, który jest imprezą towarzyszącą Jarmarku św. Dominika. Koncert cieszył dużym zainteresowaniem publiczności.

Podczas koncertu, pod kierownictwem samego Kompozytora, zostały zaprezentowane pieśni znajdujące od lat miejsce w liturgii, nie tylko dominikańskiej. O ile podczas mszy zwykle śpiewane są one a capella, tutaj zostały wykonane z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, oboju i fletu. Wykonawcami byli członkowie scholi akademickiej skupionej przy gdańskim duszpasterstwie oo. Dominikanów oraz instrumentaliści – studenci gdańskiej i krakowskiej Akademii Muzycznej.

Zaprezentowane na koncercie utwory znajdą się także na płycie o. Dawida Kusza zatytułowanej Pieśń o nadziei, która nakładem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego ukaże się w sprzedaży już we wrześniu. Pieśni napisane są na chór czterogłosowy z towarzyszeniem kwintetu smyczkowego, fletu, oboju i organów. Spośród nich tylko dwie są aranżacjami tradycyjnych melodii, pozostałe to oryginalne kompozycje. Wszystkie zachwycają melodyjnością frazy, niesamowitą inwencją tematów melodycznych oraz niezwykłym klimatem, przenoszącym słuchacza w stan kontemplowania przecudownej Tajemnicy. Oprócz pieśni, na płycie znajdą się także dwie msze: adwentowa oraz Missa Sine Nomine, w której brzmią wyraźne inspiracje barokiem, a która stanowi absolutne arcydzieło koronujące dotychczasową twórczość liturgiczną o. Dawida.

Trzeba jeszcze wspomnieć, iż Dawid Kusz jest kompozytorem wszechstronnym, piszącym oprócz utworów chóralnych i orkiestrowych także utwory organowe. Nie stroni również od tzw. lżejszych form, czego dowodem jest skomponowanie numerów do musicalu Zazdrosna miłość na chór, solistów, orkiestrę i sekcję rytmiczną.

Magdalena Głogowska

Zobacz także