Koronacja wizerunku Matki Bożej Łaskiej

Ponad 10 tysięcy osób uczestniczyło 25 września w uroczystościach koronacji wizerunku Matki Bożej Łaskiej. Mszy świętej na ołtarzu polowym przed łaskim sanktuarium przewodniczył abp Henryk Muszyński, a aktu koronacji dokonał i homilię wygłosił kardynał Józef Glemp. Specjalne pozdrowienia i błogosławieństwo przesłał uczestnikom koronacji papież Benedykt XVI.

Uroczysta Msza św. rozpoczęła się procesją 29 biskupów i 2 kardynałów. Przy ołtarzu orszak zatrzymał się oczekując na wniesienie przez mężczyzn z asysty parafialnej feretronu z płaskorzeźbą Matki Bożej Łaskiej. Po rozpoczęciu Eucharystii przez metropolitę gnieźnieńskiego abpa Henryka Muszyńskiego słowo powitania wygłosił abp Władysław Ziółek.

Metropolita łódzki powiedział, że ten uroczysty akt, pierwszy w historii archidiecezji łódzkiej, jest wyrazem miłości do Matki Bożej, podziękowaniem za otrzymane za jej pośrednictwem łaski. Chwilę potem ks. Krzysztof Nykiel z papieskiej Kongregacji Nauki Wiary odczytał specjalny list od Ojca Świętego.

Papież Benedykt XVI w liście skierowanym na ręce abpa Ziółka pozdrowił i udzielił apostolskiego błogosławieństwa uczestnikom koronacji. W darze od Ojca Świętego łaskie sanktuarium otrzymało ornat papieski i paschał.

Kard. Józef Glemp w homilii przypomniał postać prymasa Jana Łaskiego. "Był człowiekiem renesansu, znał Polskę i Europę" – mówił kardynał Glemp. Zauważył, że działalność fundatora łaskiej kolegiaty skupiała się na trzech płaszczyznach: życia kościelnego, uregulowania spraw majątkowych społeczeństwa i Kościoła oraz na polityce.

Po homilii i odczytaniu dekretu watykańskiej Kongregacji Kultu i Dyscypliny Sakramentów zezwalającej na koronację przy współudziale arcybiskupa Henryka Muszyńskiego i arcybiskupa Władysława Ziółka, Prymas przyozdobił postaci Maryi i Dzieciątka Jezus złotymi koronami, poświęconymi przed trzema laty przez Jana Pawła II w Krakowie.

Po Komunii świętej abp Ziółek dokonał zawierzenia Kościoła Łódzkiego Matce Bożej Łaskiej. Słowa podziękowania do biskupów i pielgrzymów skierował także kustosz łaskiego sanktuarium. "Zabierzcie z Łasku dobre wspomnienia. A wszędzie tam, gdzie będziecie zapraszajcie do naszego sanktuarium. Zapewniamy, że każda pielgrzymka i każdy pielgrzym będą przyjęci z radością i szacunkiem" – mówił ks. Marian Ciupiński.

Życzenia składał też metropolita gnieźnieński. "Abyście byli ludźmi łaski odpowiadającymi za łaskę Bożą w sercach ludzi i naszych rodzin" – mówił.

Po Eucharystii biskupi poprowadzili procesję z ukoronowanym wizerunkiem Matki Bożej Łaskiej do kaplicy wewnątrz świątyni. Tam w łączności z papieżem Benedyktem XVI odśpiewano modlitwę "Anioł Pański".

Płaskorzeźba z łaskiego sanktuarium powstała pod koniec XV wieku we Włoszech. Do Polski przywiózł ją fundator kolegiaty łaskiej, prymas Jan Łaski w październiku 1515 roku. Przez wieki wizerunek Matki Bożej Łaskiej był nawiedzany przez liczne pielgrzymki. Przed 3 laty na krakowskich Błoniach Jan Paweł II poświęcił dwie złote korony. Teraz zdobią one wizerunek Matki Bożej i Dzieciątka Jezus w kaplicy łaskiego sanktuarium.

inf. KAI

 

Zobacz także