Kościół Anglii debatuje nad święceniami biskupimi kobiet

Dopuszczenie kobiet do święceń biskupich jest głównym przedmiotem rozpoczętych 7 lutego w Londynie obrad Synodu Generalnego Kościoła Anglii. Już wcześniej anglikańscy hierarchowie nie wykluczyli, że kiedyś na czele tego Kościoła, a tym samym całej światowej Wspólnoty Anglikańskiej, mogłaby stanąć kobieta.

Od 1994 r. Kościół Anglii wyświęca kobiety na kapłanki, co od początku budziło wielkie kontrowersje i podziały w jego łonie. Dotychczas jednak ok. 400 kobiet tego Kościoła nie może przyjmować sakry biskupiej. Dla wiernych, którzy nie życzą sobie kobiet na stanowisku proboszczów, utworzono instytucję tzw. "latających biskupów".

Zdaniem ks. Jonathana Boardmana, członka Synodu Generalnego, problem wymaga czasu. Nawet, gdyby Synod przegłosował dopuszczenie kobiet do godności biskupiej, to i tak pierwsze tego rodzaju święcenie mogłyby się odbyć dopiero w 2012 r. "Na poprzednim Synodzie Generalnym postanowiliśmy nie rozmawiać na ten temat. Teraz po raz pierwszy będziemy gruntownie omawiać ten temat w trzech etapach: na początku wypowie się trzech przedstawicieli innych Kościołów Wspólnoty Anglikańskiej, potem przedyskutujemy tekst przygotowany przez biskupów na ten temat i na koniec przeprowadzimy debatę, jak w brytyjskim parlamencie" – zapowiedział ks. Boardman.

Jego zdaniem, Synod rozstrzygnie, czy propozycja dalej będzie rozpatrywana, czy będzie wymagała dalszych przemyśleń, gdyż nie dojrzał do tego czas, bądź też stwierdzi, że nie będzie się tym dalej zajmować. "Moim zdaniem Kościół Anglii, przede wszystkim Synod, przykłada wielką wagę, co na ten temat sądzą inne Kościoły. Nasz Kościół myśli całkowicie ekumenicznie" – powiedział ks. Boardman.

"Perspektywa udzielania przez Kościół anglikański w Wielkiej Brytanii sakry biskupiej kobietom oznacza stagnację w dążeniach do jedności chrześcijan" – stwierdził tymczasem przewodniczący katolickiego episkopatu Anglii i Walii, kard. Cormac Murphy-O’Connor. Podczas obrad jednak anglikański arcybiskup Canterbury, Rowan Williams zaapelował o przyjęcie propozycji Izby Biskupów. Izba opowiedziała się za udzielaniem od 2012 r. sakry kobietom, umożliwiając jednocześnie parafiom, które odrzucą to rozwiązanie, aby wybrały jako swego ordynariusza biskupa – mężczyznę.

Kontrowersje wokół święceń biskupich dla kobiet, jak i święceń kapłańskich dla homoseksualistów zagrażają jedności Wspólnoty Anglikańskiej. Skupia ona 39 prowincji anglikańskich na całym świecie, przy czym w niektórych regionach (np. w Ameryce Północnej) noszą one nazwy Kościołów episkopalnych. Są one całkowicie niezależne i samodzielne w zarządzaniu, a łączy je między sobą tylko wspólnota wiary i uznają one nad sobą honorowe przywództwo głowy Kościoła Anglii, arcybiskupa Canterbury.

Niektóre Kościoły episkopalne (w USA i Nowej Zelandii) wyświęcają już kobiety na biskupki, które jednak, jak na razie, nie mogą pełnić stanowisk kierowniczych w swych Kościołach, a tym bardziej nie mogą przewodniczyć całej Wspólnocie, gdyż w Kościele Anglii nie ma jeszcze kobiet obdarzonych sakrą.

inf. KAI

 

Zobacz także