Kościoły przyszłości będą mniejsze, skromniejsze i funkcjonalne
Kościoły przyszłości będą mniejsze, skromniejsze i funkcjonalne. Będą też bardziej odpowiadać potrzebom poszczególnych wspólnot parafialnych. Przypuszczalny kierunek, w jakim pójdzie architektura sakralna, wskazali włoscy architekci. Zainaugurowali oni w Rzymie kolejny rok studiów podyplomowych, poświęconych właśnie projektowaniu kościołów i adaptacji budynków sakralnych.
Nowością w tym roku jest to, że biorący udział w kursie architekci i inżynierowie będą zgłębiać także teologię. Program studiów przewiduje wprowadzenie do liturgii, eklezjologii oraz ikonografii. Studia z projektowania i adaptacji budynków sakralnych organizuje wydział architektury uniwersytetu La Sapienza, we współpracy z działającym przy Konferencji Episkopatu Włoch biurem do spraw kościelnych dóbr kultury. Celem kursu jest przygotowanie profesjonalistów, którzy będą umieli stawić czoła niełatwemu zadaniu, jakim jest projektowanie kościołów. Chodzi o to, by nie tylko były one oryginalne w swym kształcie, co niejednokrotnie grozi ekstrawagancją, ale przede wszystkim by oddawały istotę sacrum.
Studia podyplomowe z projektowania i adaptacji budynków sakralnych organizowane są w Rzymie po raz trzeci. W tym roku zapisało się na niego 19 architektów i inżynierów. Zajęcia odbywają się w siedzibie Konferencji Episkopatu Włoch. Wykłady rozpoczęły się 21 stycznia br.
inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Niedziela Słowa Bożego: o lekcjonarzu z kantorem
W trzecim odcinku o. Łukasz Miśko OP rozmawia o roli śpiewu w Liturgii Słowa z... więcej
-
Śpiew Ewangelii – 4 niedziela zwykła, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
To może być ostatni dzwonek – recenzja „Rozmów...
Czasem metaforyczność tytułu książki przerasta oczekiwania samego autora. Ostatni dzwonek. Rozmowy o przyszłości lekcji religii,... więcej