Krajowy kongres duszpasterstwa liturgicznego w Portugalii

Pod hasłem "Eucharystia życiem Kościoła" rozpoczyna się w Fatimie krajowy kongres duszpasterstwa liturgicznego. Jest to już 31. takie spotkanie, organizowane przez komisję liturgiczną portugalskiego episkopatu. Biorą w nim udział księża, stali diakoni, akolici, lektorzy, dyrygenci chórów kościelnych, organiści, kantorzy i inne osoby zainteresowane pogłębieniem życia liturgicznego.

Ruch liturgiczny rozwijał się w Portugalii już w pierwszej połowie XX wieku. Związany był szczególnie z benedyktynami, będącymi wówczas prekursorami odnowy liturgii. Już w latach dwudziestych zaczęto tam organizować kongresy liturgiczne. W czasie soboru powstała komisja liturgiczna episkopatu. Zajęła się ona portugalskim przekładem i wydaniem posoborowych ksiąg liturgicznych oraz formacją duchowieństwa i wiernych.

Jedną z jej form są organizowane rokrocznie w Fatimie krajowe kongresy duszpasterstwa liturgicznego. Z roku na rok cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Jeśli przed 30 laty na pierwszym takim spotkaniu było tylko 87 uczestników, to już w rok później ich liczba przekroczyła 300, a w ostatnich latach jest ich zawsze około 1,5 tysiąca.

inf. KAI

 

Zobacz także