Kraków: Nominacje biskupie dla archidiecezji krakowskiej

Radość z nominacji dwóch biskupów pomocniczych dla Archidiecezji Krakowskiej - ks. prałata Grzegorza Rysia i o. dr. Damiana Muskusa - oraz wdzięczność za nie Benedyktowi XVI wyraził kard. Stanisław Dziwisz w komunikacie skierowanym do diecezjan.

Kardynał poinformował, że konsekracja nowo mianowanych biskupów przewidziana jest na 28 września, w uroczystość patrona Katedry Wawelskiej – Św. Wacława, Męczennika. Komunikat został odczytany w kościołach i kaplicach archidiecezji krakowskiej w niedzielę, 17 lipca. Zachęcamy do lektury wywiadu z ks. prof. Grzegorzem Rysiem, z okazji nominacji, warto również poznać krótkie biografie biskupów nominatów.

Nominacje biskupie zbiegły się w Krakowie z czasem żałoby po odejściu biskupa-seniora, Albina Małysiaka, który zmarł 16 lipca, w wieku 94 lat, po kilkumiesięcznej chorobie.

W ostatnim czasie nastąpiły też inne zmiany w Episkopacie – przyniosło je czerwcowe zebranie plenarne KEP. Nowym przewodniczącym Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów został bp Adam Bałabuch.

Po 10 latach kierowania pracami Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów bp Stefan Cichy przestał pełnić funkcję jej przewodniczącego. Na jego następcę biskupi wybrali bp Adama Bałabucha, biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej. Biskup Cichy nie rozstaje się całkiem z komisją, której nadal pozostaje członkiem.
Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zajmuje się m.in. troską o obrzędowy i duszpasterski kult Boży i różne formy apostolstwa liturgicznego.

inf. KAI

Zobacz także