Kraków: Odbyła się tradycyjna procesja św. Stanisława

Tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, Głównego Patrona Polski, przeszła w niedzielę, 8 maja ulicami Krakowa, z Wawelu na Skałkę. Uroczystość była narodowym dziękczynieniem za beatyfikację papieża-Polaka oraz kanonizację Stanisława Kazimierczyka.

Procesja św. Stanisława rozpoczęła się od uroczystego bicia dzwonu Zygmunta, pochód wyruszył z katedry na Wawelu do klasztoru ojców paulinów na Skałce. Według szacunków policji, w procesji, prowadzonej przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Celestino Migliore, uczestniczyło ok. pięciu tysięcy osób. Szli w niej radni Krakowa, politycy, przedstawiciele gmin Małopolski i dziesiątki tysięcy wiernych w tradycyjnych strojach ludowych. W barwnych kontuszach występują członkowie Bractwa Kurkowego. Obecni byli harcerze, policja, straż pożarna i wojsko. 

Tegoroczne uroczystości to pierwszy etap narodowego dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II. Wierni dziękowali także za kanonizację św. Stanisława Kazimierczyka. Dziś po raz pierwszy została odśpiewana litania do bł. Jana Pawła II, przygotowana z okazji beatyfikacji na polecenie kard. Dziwisza. Składająca się z 49 wezwań modlitwa jest przeznaczona do prywatnego odmawiania i nawiązuje do duchowych aspektów pontyfikatu błogosławionego.

W procesji niesiono relikwie świętych i błogosławionych archidiecezji krakowskiej, m.in. św. Stanisława, św. Brata Alberta, św. Faustyny i św. Jacka. Po raz pierwszy niesiono również pastorał Jana Pawła II oraz relikwiarz z krwią papieża. Przed uroczystą procesją, prezydent Bronisław Komorowski złożył kwiaty w krypcie na Wawelu, gdzie spoczywa para prezydencka – Maria i Lech Kaczyńscy.

Na Skałce przy ołtarzu Trzech Tysiącleci została odprawiona Msza św., w której uczestniczył Episkopat Polski, biskupi z innych krajów, hierarchowie, prezydent Komorowski wraz z małżonką, przedstawiciele wielu stanów, stowarzyszeń, bractw i instytucji krakowskich, a także Kawalerowie Maltańscy, rycerze i damy Grobu Pańskiego, członkowie Zakonu Szpitalnego św. Łazarza oraz profesorowie, rektorzy wyższych uczelni. Przewodniczył jej kard. Camillo Ruini, były wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, który otworzył i przeprowadził proces beatyfikacyjny papieża na poziomie diecezjalnym. Przed Mszą św. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski oraz Camillo kard. Ruini położyli świece na ołtarzu przy relikwiach bł. Jana Pawła II i św. Stanisława Kazimierczyka.

We wprowadzeniu do Mszy św. kard Dziwisz wyraził wdzięczność papieżowi Benedyktowi XVI za beatyfikację Jana Pawła II. „Dziękujemy, że tak szybko spełniło się Santo Subito – wołanie całego narodu” – mówił. Metropolita krakowski pozdrowił obecnego na uroczystościach prezydenta Komorowskiego i jego żonę, współpracowników, przedstawicieli rządu, Episkopatu Polski, Kościoła, a także władze uczelni i województwa małopolskiego. Kard. Dziwisz pozdrowił mieszkańców Krakowa mówiąc, że temu miastu przypadł szczególny przywilej przechowywania pamięci narodu. I wyraził nadzieję, że Jan Paweł II będzie się cieszył czcią, wdzięczności i miłością wszystkich mieszkańców Krakowa.

– „To wielka radość dla mnie, że mogę uczestniczyć z Wami w tej uroczystości, w dniu, w którym naród polski składa dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II” – powiedział po polsku kard. Ruini i podziękował kard. Stanisławowi Dziwiszowi i kard. Franciszkowi Macharskiemu za zaproszenie. Cała homilię w języku polskim odczytał w imieniu kardynała Ruiniego abp Józef Kowalczyk, prymas Polski.

Wielu uczestników zdziwiła jednak liturgiczna organizacja uroczystości. Wbrew przepisom ksiąg liturgicznych, nakazujących obchodzenie w tym dniu III niedzieli wielkanocnej, formularz liturgiczny dotyczył św. Stanisława, którego uroczystość w innych polskich diecezjach przeniesiono, zgodnie z obowiązującą praktyką, na następny dzień (aprobowany przez biskupa krakowskiego diecezjalny kalendarz liturgiczny przewidywał odprawienie jednej Mszy w niedzielę według formularza o św. Stanisławie, a pozostałych według formularza niedzielnego, na co także trudno znaleźć uzasadnienie prawne). Podobne, jeszcze bardziej wyraziste, nadużycie miało ostatnio miejsce w Gnieźnie, gdzie w Niedzielę Zmartwychwstania celebrowano pierwsze nieszpory uroczystości św. Wojciecha, także Głównego Patrona Polski. Niemniejsze zdziwienie mogło budzić przewodniczenie w języku polskim przez metropolitę krakowskiego praktycznie wszystkim modlitwom – także w czasie modlitwy eucharystycznej – podczas gdy formalnie głównym celebransem pozostawał kard. Ruini.

Tradycja procesji z relikwiami św. Stanisława sięga średniowiecza. Pierwsza odbyła się po kanonizacji biskupa Stanisława w 1253 roku. W ciągu wieków utrwalił się zwyczaj przejścia z relikwiami świętego w niedzielę po 8 maja, czyli w oktawę uroczystości patronalnej św. Stanisława.

inf. KAI

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157626571276623″ type=”gallery” size=”large”]
fot. Grzegorz Artur Górski dla Liturgia.pl

Zobacz także