Kraków: Ruszyła XX pielgrzymka dominikańska na Jasną Górę

W środę, 3 sierpnia o świcie wyruszyła z Krakowa tradycyjna Pielgrzymka Dominikańska na Jasną Górę. Tegoroczna, dwudziesta pielgrzymka organizowana jest pod hasłem „Ty pójdź za Mną", a w jej skład wchodzi 8 grup. Do celu dotrze 9 sierpnia.

fot. pielgrzymka.dominikanie.plDwudziestoletnia tradycja dominikańskiego pielgrzymowania sięga 1991 roku, kiedy to słynna grupa 9., organizowana przez duszpasterstwo akademickie „Beczka”, była częścią Pielgrzymki Krakowskiej. „Dziewiątka” przyciągała tak wielką liczbę pielgrzymów z całej Polski, że konieczne stało się utworzenie osobnej pielgrzymki, dlatego od 1993 biało–czarna pielgrzymka, zmierza na Jasną Górę samodzielnie, w nieco innym terminie.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki są trzy słowa, opisujące trzy wymiary życia chrześcijańskiego. Po pierwsze: „Ty” – bo wiara choć nigdy nie jest prywatna, to zawsze jest w najgłębszym sensie osobista. Po drugie: „pójdź” – bo wiara zawsze jest wyjściem w drogę. Przemienia ludzi w pielgrzymów. Wyprawiła Abrama z Ur chaldejskiego w podróż do kraju, który miał ukazać mu Pan; Mojżeszowi kazała prowadzić naród wybrany po pustyni, a Apostołom pójść aż po krańce świata. Po trzecie: „za Mną” – bo wiara nie jest pójściem za najlepszym nawet programem, ideą, czy pomysłem. Jest podążaniem za przewodnikiem, którego głos trzeba nauczyć się rozpoznawać – Jezusem Synem Bożym.

Tegoroczna pielgrzymka to także nieco nowości technicznych, bo formularz zgłoszeniowy należało wypełnić na stronie internetowej, a ponadto organizatorzy przewidzieli transmisję na żywo kilku etapów pielgrzymki (można ją będzie oglądać na stronie internetowej pielgrzymki) oraz konkurs fotograficzny. Po rozstrzygnięciu tegorocznego konkursu na logo, utworzony został również profil pielgrzymki w serwisie Facebook.

W skład Pielgrzymki Dominikańskiej wchodzi od lat kilka grup. Ich ilość rosła w kolejnych latach; w tym roku także pojawiły się nowe.

Dziewiętnastka

fot. pielgrzymka.dominikanie.plO tym, że idzie Dziewiętnastka, czyli grupa duszpasterstwa młodzieży szkół średnich zazwyczaj wie cała okolica — po horyzont. Tak to już u nas jest, że gdy chodzi radosne wielbienie i chwałę Bożą, mało kto oszczędza gardło. Śpiewamy i śpiewamy, lecz gdy w końcu głosy zachrypną, potrafimy docenić modlitwę w ciszy i słuchanie Słowa. Niesieni naszą niespożytą energią, idziemy na samym czele. Szybko, zmagając się z mnóstwem przeciwności, takich jak bąble na stopach, ból w kolanach, nadmiar lub niedobór słońca, głód czy chrypka, pragniemy być bliżej Tej, której to wszystko możemy ofiarować — i w końcu z radości zapomnieć o całym zmęczeniu. Przewodnikiem grupy jest krakowski duszpasterz szkół średnich ojciec Maciej Chanaka OP, a wsieprać go będą ojcowie Norbert Oczkowski i Łukasz Popko. szefową grupy jest Dorota Nowak.

GPS

GPS to grupa międzymiastowa. Idą w niej przede wszystkim studenci z Gdańska, Poznania i Szczecina. Każde miasto wnosi do GPSu coś osobliwego, przez co jest u nas różnorodnie, zaskakująco i ciekawie. Przewodnikami grupy są duszpasterze akademiccy z poszczególnych miast: Wojciech Dudzik OP z Poznania i Przemysław Dymowski OP ze Szczecina. Szefami grupy są Aleksandra Ślosarczyk oraz Marcin Karbownik.

Beczka

Grupy B1, B2 i B3 to grupy Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka”. Ich przewodnikami są duszpasterze: w B1 o. Adam Szustak OP, w B2 o. Maciej Okoński OP, w B3 o. Janusz Pyda OP. Choć każda z grup to ta sama Beczka, jednak każda z nich jest tak różnorodna, jak tylko Beczka potrafi być. Tu każdy jest u siebie, dla każdego jest miejsce. Przez te kilka dni razem idą, razem się modlą, razem milczą, razem doświadczają trudów wędrowania, ale także razem śmieją się i świętują. Zaproszeni są wszyscy między 18 a 30 rokiem życia, szczególnie maturzyści i studenci.

Grupa Rodzinna

Zrodziła się z faktu, że pielgrzymi, którzy kiedyś pielgrzymowali samotnie, potem jako narzeczeni i małżeństwa, teraz chcą iść ze swoimi dziećmi. Do tej pory w sposób naturalny pielgrzymowali z Ciszą, ale dzieci i cisza nie zawsze do siebie przystają. Dlatego w tym roku po raz pierwszy wyrusza w drogę grupa dla tych, którzy chcą na Jasną Górę pielgrzymować całymi rodzinami. Zapraszamy zarówno małżeństwa z małymi dziećmi, jak i rodziny, które tworzą rodzice i dorosłe dzieci. Konferencje w drodze będą skierowane do dorosłych, ale zajęcia na postojach i elementy muzyczne uwzględniać będą najmłodszych. Organizatorzy będą się starali o zapewnienie odpowiednich noclegów dla rodzin (zwłaszcza z młodszymi dziećmi) ale wyruszając w drogę nie należy zapominać, że idzie się na pielgrzymkę i trud opieki nad dziećmi spada na rodziców. Przewodnikiem grupy jest ojciec Szymon Popławski OP, a wspierał go będzie znany z poprzednich pielgrzymek ks. Mikołaj Kęcik.

Cisza 1

fot. pielgrzymka.dominikanie.plJest zaproszeniem dla wszystkich szukających drogi do Pana Boga. Wejście w ciszę daje początek prawdziwemu spotkaniu z Najwyższym. W ciszy szukamy Boga, a właściwie to On nas w niej odnajduje. Właśnie to jest istotą wędrowania z Ciszą, etapy na których milczymy nie są tylko formą zachowania, ćwiczenia swej silnej woli, cisza to nie tylko brak słów, to przede wszystkim wewnętrzna postawa serca. To czas otwartości na łaskę, poświęcony Panu Bogu, dlatego też rytm dnia w trakcie drogi jest podporządkowany temu by spotkać Go można było łatwiej i pełniej. I tak każdego dnia pielgrzymom towarzyszą: Liturgia godzin (Jutrznia i Nieszpory), msza święta, konferencja w drodze, czas wyznaczony na milczenie, modlitwa różańcowa, modlitwa śpiewem, wieczorna adoracja. Przewodnikiem grupy jest ojciec Dawid Kusz OP, a wspiera go ojciec Jacek Dudka OP.

Cisza 2

Cisza jest przestrzenią. Cisza jest obecnością. Cisza jest otwarciem. Cisza jest słuchaniem. Cisza jest milczeniem. Cisza jest modlitwą. Cisza jest śpiewem. Cisza nie jest pustką. Grupa Cisza 2 w drodze jest ostatnia. Idą przeróżni pielgrzymi. Idą żenni, idą bezżenni, idą zakonni. Prowadzą zakonni. Do służb włączają się dorosłe dzieci (kiedyś pielgrzymowały za rączkę). W drodze są nabożeństwa, pieśni, konferencje. W drodze są odcinki w ciszy z konkretnym tematem do przemyślenia i przemodlenia. W drodze można się spowiadać. W drodze nie można rozmawiać. Zamykamy całą Pielgrzymkę. Przewodnikiem grupy jest ojciec Wojciech Prus OP, a wspiera go ojciec Wojciech Morawski OP.

inf. pielgrzymka.dominikanie.pl/mw

Zobacz także