Kraków: W Sanktuarium bł. Jana Pawła II złożono jego relikwie

W nowowybudowanym Sanktuarium bł. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach złożono w sobotę relikwie papieża. Po nabożeństwie do dolnej części świątyni, w procesji, uroczyście wniesione zostały relikwie bł. Jana Pawła II.

„Niech krakowskie Centrum Jana Pawła II będzie miejscem wiary, kultury i miłosiernej miłości. Niech promieniuje pokojem, umacnia jedność międzyludzką i narodową. Niech tutaj panuje duch Jana Pawła II – duch szacunku do człowieka, otwartości i determinacji w budowaniu cywilizacji miłości” – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystości. Hierarcha dodał, że poprzez Centrum Jan Paweł II powraca do Łagiewnik, aby stąd promieniowała jego myśl, mądrość i świętość na Polskę i na świat.

Kard. Dziwisz błogosławi kaplicę / fot. Centrum JPII
Kard. Dziwisz błogosławi kaplicę / fot. Centrum JPII

„Dzisiaj wraz z błogosławionym Janem Pawłem II wkraczamy do Centrum noszącym jego imię oraz wypisane słowa, które się stały hasłem jego długiego pontyfikatu: „Nie lękajcie się!” – mówił w homilii kard. Stanisław Dziwisz. „Poświęcimy kościół – sanktuarium dedykowane błogosławionemu papieżowi, rozpoczynając tym samym jego oficjalny kult w tym jakże szczególnym miejscu, związanym z pewnym odcinkiem jego życiowej drogi” – zwrócił uwagę hierarcha. Kardynał podkreślił, że błogosławiony Jan Paweł II powraca do Łagiewnik w swoich relikwiach.

W krótkim przemówieniu kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski powiedział, że całemu Kościołowi Powszechnemu powierzone jest dziedzictwo pontyfikatu Jana Pawła II. „Kościół będzie się o nie troszczył szczególnie w Polsce, ale bez wątpienia to dziedzictwo powierzone jest Kościołowi krakowskiemu, on ma prawo, dar, wielkie zobowiązanie i zadanie” – mówił metropolita warszawski. Jak podkreślił Centrum jest żywym pomnikiem różnych dzieł ludzkich. Abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski powiedział, że sobotnia uroczystość jest bardzo ważna, a relikwie dla wszystkich chrześcijan to coś, co emanuje Bogiem i Go ukazuje. „Gdy patrzymy na Centrum, widzimy wielki obiekt zbudowany jako żywa świątynia, gdzie każdy się gromadzi, aby pogłębiać naukę Jana Pawła II” – mówił nuncjusz apostolski.

Po wystąpieniach odczytano pismo dotyczące erygowania Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Następnie ks. prałat Jan Kabziński, prezes Centrum, a od dzisiaj również kustosz nowego sanktuarium wyraził swoją radość i podziękował wszystkim za przybycie. Na koniec kard. Stanisław Dziwisz pobłogosławił zgromadzonych relikwiarzem z krwią Jana Pawła II. 

Po nabożeństwie do dolnej części świątyni, w procesji uroczyście wniesione zostały relikwie bł. Jana Pawła II. Kropla krwi bł. Jana Pawła II zamknięta w szklanej szkatule została umieszczona w podstawie marmurowego ołtarza stojącego pośrodku ośmiobocznej Kaplicy Relikwii. Następnie kardynałowie i biskupi przeszli do Kaplicy Kapłańskiej, wzorowanej na Krypcie św. Leonarda Katedry na Wawelu, gdzie Karol Wojtyła odprawił swoją mszę prymicyjną. Tam została zamontowana płyta z grobu Jana Pawła II. Oprócz krwi Jana Pawła II w świątyni jest także jego mitra oraz pastorał. Wierni przybywający do świątyni pod wezwaniem bł. Jan Pawła II będą mogli uzyskać odpust zupełny m. in. w dniu patrona 22 października i raz w roku podczas pielgrzymki do tego miejsca, zgodnie z kościelnymi wymogami. 

Od niedzieli w nowym kościele codziennie odprawiane będą cztery Msze św., a dla księży przyjeżdżających z grupami udostępniana będzie także Kaplica Kapłańska. Cały kościół dolny ma powierzchnię ok. 2 tys. metrów kw., Kaplica Relikwii ok. 500 – 600 metrów kw. Jej posadzka wyłożona jest tureckim i hiszpańskim marmurem. Sklepienie z belek ułożonych w formie ośmioramiennej gwiazdy ma nawiązywać do postaci Matki Bożej – Stella Maris. 

W sobotnich uroczystościach na placu przy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach uczestniczył m.in. kard. Franciszek Macharski, ks. kard. Stanisław Nagy, nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, abp Józef Wesołowski z Dominikany, bp polowy Józef Guzdek i biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Obecni byli także m. in. przedstawiciele władz Krakowa, województwa małopolskiego, a także pielgrzymi i mieszkańcy Krakowa. Uroczystości zostały połączone są z Małopolskim Świętem Młodych Wolontariuszy, w którym udział wzięło kilka tysięcy młodzieży z archidiecezji krakowskiej.

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157626841938171″ type=”gallery” size=”large”

inf. KAI, fot. Centrum JPII

Zobacz także