Kraków: Zakończono remont kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

Kaplica w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odzyskała dawny blask. Podczas trwających siedem miesięcy prac konserwatorskich na ścianie kaplicy odkryto siedemnastowieczne malowidło przedstawiające anioła.

Z funduszu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa wykonano konserwację stropu. Przy okazji prac renowacyjnych odkryte zostało, pochodzące prawdopodobnie z XVII wieku, malowidło przedstawiające anioła, umieszczone na ścianie południowej kaplicy. – Z zapisków, do których dotarłem wynika, że jest to fragment fryzu przedstawiającego dwunastu apostołów – mówił w poniedziałek dziennikarzom ks. Józef Andrzej Nowobilski. Niestety, zachowało się tylko malowidło postaci anielskiej.

W ramach prac renowacyjnych zostały wymienione okna, instalacje prądu i ogrzewania, nagłośnienie oraz odświeżono posadzkę kaplicy. Całość prac kosztowała ponad milion złotych, z czego 531 tys. zł pochodziło z funduszu SKOZK. To pierwsza od stu lat gruntowna konserwacja kaplicy w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Początkowo biskupi krakowscy mieszkali na Wawelu. Pierwsza wzmianka o pałacu pochodzi z 1384 r. Dom stanowi siedzibę metropolity krakowskiego, mieszczą się w nim urzędy i archiwa Kurii Metropolitalnej.

Pałac Arcybiskupów Krakowskich odgrywał ważną rolę w życiu ks. Karola Wojtyły. Jako alumn tajnego seminarium duchownego zamieszkał tu we wrześniu 1944 roku. Ponownie zamieszkał tu jako biskup i kardynał metropolita krakowski w latach 1964-78. W czasie pielgrzymek Jana Pawła II do Polski Pałac Arcybiskupów Krakowskich stawał się rezydencją papieską.

W kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich, 1 listopada 1946 r. z rąk księcia kard. Adama Stefana Sapiehy ks. Wojtyła otrzymał świecenia kapłańskie. Jako metropolita krakowski modlił się w niej, odprawiał Msze święte i pracował. Przy stojącym w kaplicy stoliku powstawały jego najważniejsze dokumenty i listy pasterskie. Jako papież, odprawiał w niej prywatne Msze św.

inf. KAI

 

Zobacz także