Kraków: kard. Dziwisz pobłogosławił Ołtarz Trzech Tysiącleci na Skałce

Ołtarz Trzech Tysiącleci z figurami najważniejszych postaci z historii chrześcijaństwa w Polsce odsłonił i pobłogosławił 8 maja na dziedzińcu klasztoru oo. paulinów na krakowskiej Skałce kard. Stanisław Dziwisz. Kolejne tysiąclecia symbolizują: św. Wojciech, św. Stanisław i Jan Paweł II.

Poświęcenie– Nie byłoby tego miejsca, gdyby nie kard. Karol Wojtyła, a potem Jan Paweł II – podkreślał w przemówieniu kard. Dziwisz. Metropolita krakowski wspominał, że wiele lat temu w procesji na Skałkę uczestniczyła zaledwie garstka ludzi, kazanie głosił wikary z Wawelu a Msza św. odbywała się na schodach. – Biskup krakowski Karol Wojtyła widział, że to nie tak, że tego świętego trzeba uczcić, bo jest to patron Krakowa, patron narodu, który wytyczył drogę narodowi i Kościołowi polskiemu – mówił.

Metropolita podkreślił, że współcześnie wielka cześć i miłość do św. Stanisława zaczęła się od tysiąclecia chrztu Polski, kiedy to odbyła się procesja na Skałkę z Prymasem Tysiąclecia. – Wtedy wszyscy zobaczyli, że cześć dla św. Stanisława to jest ogromna siła – wspomniał kardynał. Dodał, że Karol Wojtyła rozpoczął walkę o „słuszne miejsce” dla św. Stanisława na Skałce i o „każdy metr ziemi dla ludzi, którzy tu przybywają”. Jego zdaniem Ołtarz Trzech Tysiącleci jest spełnieniem tych dążeń. – Ołtarz Trzech Tysiącleci odbija prawdę o „ziemi trudnej jedności” – mówił kard. Dziwisz nawiązując do poematu Karola Wojtyły „Stanisław”. – Z filarów tego ołtarza wyrastają polscy święci, zakorzenieni mocno w Bogu. Wyznaczają oni dzieje naszego narodu. Są świecącymi punktami w naszej historii, do których możemy się odwoływać szukając inspiracji w dążeniu do świętości – zaznaczył metropolita krakowski.

Ołtarz wzniesiony na dziedzińcu klasztoru ojców paulinów na Skałce nawiązuje do prezbiterium świątyni. Składa się z 7-metrowego filaru z płaskorzeźbami, które przypominają o sakramentach chrztu, eucharystii i bierzmowania oraz z ustawionych półkoliście siedmiu filarów z wapienia, przed którymi umieszczono wykonane z brązu rzeźby. Są to postaci św. Stanisława, sługi Bożego Jana Pawła II, św. Wojciecha oraz św. Jadwigi, św. Faustyny, św. Jana Kantego i o. Augustyna Kordeckiego. Ołtarz został zaprojektowany przez zespół architektów pod przewodnictwem prof. Wincentego Kućmy. Zajmuje powierzchnię ok. 1 tys. m kw. Posadzka i dojścia do niego wykonane zostały z wapienia, a zadaszenie z białej wodoodpornej tkaniny. Przed ołtarzem przewidziano miejsca siedzące dla 500 osób.

Ołtarz Trzech Tysiącleci jest budowlą, która będzie spełniała wiele funkcji, nie tylko liturgicznych. Będą tu odbywały się koncerty i imprezy plenerowe dla dzieci.

Uroczystość odsłonięcia Ołtarza Trzech Tysiącleci uświetniło wykonanie „Credo” Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora. W niedzielę 11 maja przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem Episkopatu Polski, w związku z tradycyjną procesją z katedry na Wawelu do klasztoru na Skałce.

inf. KAI

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej fotogalerii

 

Zobacz także