Kraków przygotowany do ingresu abp. Stanisława Dziwisza

Nawet 70 tysięcy osób spodziewają się organizatorzy uroczystości związanych z ingresem metropolity krakowskiego abp. Stanisława Dziwisza. Odbędą się one w sobotę 27 sierpnia w katedrze na Wawelu i na Rynku Głównym w Krakowie. Na uroczystości objęcia urzędu przez abpa Dziwisza przyjadą do Krakowa członkowie Episkopatu Polski oraz kardynałowie i biskupi z zagranicy.

Spodziewany jest m.in. wikariusz generalny Rzymu kard. Camillo Ruini, arcybiskup Filadelfii kard. Justin Rigali, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów kard. Crescenzio Sepe, prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Giovanni Batista Re oraz papieski ceremoniarz abp Piero Marini. Przyjechać ma także fotograf Arturo Mari.

Będą obecni przedstawiciele władz państwowych z Polski i zagranicy. Udział w uroczystościach zapowiedzieli m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka, przewodniczący Senatu Republiki Włoskiej Pier Francesco Casini oraz minister Rocco Butiglione.

Ingres (od łacińskiego słowa ingressus – wejście, wkroczenie) to uroczyste objęcie władzy przez biskupa-ordynariusza. Jak podkreśla ks. Stanisław Szczepaniec, odpowiedzialny za liturgię, jest to uroczystość, która pokazuje różnicę między biskupem a urzędnikiem świeckiej instytucji. "Wszystkie szczegółowe akty tego pięknego obrzędu mają ukazać rolę biskupa w diecezji" – wyjaśnia ks. Szczepaniec.

Według programu uroczystości, 27 sierpnia ok. godz. 10.15 arcybiskup Dziwisz przybędzie pod drzwi Katedry na Wawelu, gdzie powitają go kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, a także kapituła katedralna, przedstawiciele Papieskiej Akademii Teologicznej, zakonów oraz świeckich. Po wejściu do świątyni arcybiskup przejdzie do konfesji św. Stanisława. Tam zostaną mu podane do ucałowania relikwie patronów katedry: św. Stanisława, św. Wacława oraz św. Jadwigi.

Przy ołtarzu nastąpi przekazanie i odczytanie bulli papieskiej, przekazanie pastorału a także zajęcie miejsca w katedrze oraz złożenie wyrazów szacunku i posłuszeństwa nowemu metropolicie przez przedstawicieli diecezji. Przy ołtarzu głównym zostanie nałożony abp. Dziwiszowi racjonał wyhaftowany osobiście przez św. Jadwigę. Uszyty został na wzór noszonego przez nią płaszcza, jest ozdobiony perłami. Racjonał można nosić na podstawie specjalnego przywileju z dawnych wieków. Abp Stanisław Dziwisz będzie ponadto ubrany w ornat, w którym Ojciec Święty Jan Paweł II odprawiał Mszę świętą na Wawelu przy ołtarzu św. Stanisława w roku 1999.

Pastorał, który będzie używany przez nowego metropolitę krakowskiego, również przypomina postać Jana Pawła II. Został on ofiarowany biskupowi Karolowi Wojtyle po przyjęciu przez niego święceń biskupich w 1958 roku, przez mieszkańców Wadowic. Przechowywany jest w skarbcu katedry wawelskiej.

Po uroczystościach w katedrze, około godz. 11.10 z Wawelu wyruszy procesja na Rynek Główny. W procesji niesione będą relikwie św. Stanisława. Podczas Mszy św. abp Stanisław Dziwisz będzie korzystał z najstarszego, XV-wiecznego kielicha znajdującego się w skarbcu bazyliki mariackiej. Abp Dziwisz wygłosi okolicznościową homilię. W muzyczną oprawę liturgii zaangażowany jest 200-osobowy chór. Po mszy dla abp. Dziwisza zagrają także kapele góralskie.

Uroczystość ingresu połączona jest z tegoroczną Pielgrzymką Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, która zwykle odbywa się w Kalwarii Zebrzydowskiej. W tym roku wyjątkowo – na specjalne zaproszenie abp. Stanisława Dziwisza – rodziny z całej archidiecezji przybędą na krakowski Rynek. Pielgrzymka rodzin odbędzie się pod hasłem "Rodzinom daj miłość". Te słowa wypowiedział Jan Paweł II w Kalwarii Zebrzydowskiej w 2002 r.

Dary składane przez poszczególne rejony diecezji – jak w latach ubiegłych podczas Pielgrzymki Rodzin – są przeznaczone na cele charytatywne, szczególnie na Fundusz Obrony Życia SOS. Pomoc ta jest kierowana do samotnych matek i ich dzieci, przebywających głównie w Domach Samotnej Matki, by mogły po kilku miesiącach powrócić do swoich środowisk. Podczas mszy w procesji z darami pójdą delegacje reprezentujące sześć różnych rejonów diecezji oraz delegacje wspólnot i stowarzyszeń diecezjalnych.

W specjalnych sektorach zgromadzą się także chorzy oraz młodzież archidiecezji krakowskiej. Bezpłatne karty wstępu do sektorów na Rynku rozdawane są w parafiach, ale organizatorzy ingresu przewidzieli także sektor otwarty dla wiernych bez wejściówek. Zarówno obrzędy w Katedrze na Wawelu, jak i przebieg mszy będzie można śledzić na telebimach ustawionych na Rynku. Całość będzie transmitowana w TVP.

Obecnie trwają końcowe prace nad ołtarzem polowym pod kościołem Mariackim, na Wawelu, a także ostatnie próby kleryków krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego i świeckich, którzy będą posługiwać podczas jutrzejszej uroczystości.

inf. KAI

 

Zobacz także