Krakowska procesja nawiązywała do „Deus caritas est”

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył procesji Bożego Ciała z katedry na Wawelu do bazyliki Mariackiej na krakowskim Rynku. W homilii wygłoszonej na zakończenie uroczystości przeprosił w imieniu Kościoła Krakowskiego tych, którzy uważają, że zostali skrzywdzeni przez postawę niektórych kapłanów - współpracowników tajnych służb PRL.

Kard. Dziwisz mówił, że Kościół jest święty, ale składa się z grzesznych ludzi, wśród których są także duchowni. "Jeśli każdy grzech może dotknąć człowieka, to znaczy, że i niektórzy księża mogli się splamić mówieniem takiej prawdy, która nie wyzwalała, ale niszczyła ludzi" – podkreślił hierarcha podczas uroczystości z udziałem 15 tysięcy wiernych.

Metropolita krakowski zaapelował do wszystkich, którzy poczuli się dotknięci a nawet zgorszeni "postawą niektórych ludzi Kościoła, którzy współpracowali ze służbami bezpieczeństwa", by się nie zrażali do Kościoła i nie tracili do niego zaufania. "Nie warto tracić zaufania do Kościoła, gdyż życie buduje się na skale tylko wtedy, gdy buduje się je na Chrystusie i z Chrystusem, a równocześnie w Kościele i z Kościołem, jak przypomniał Benedykt XVI w czasie ostatniej pielgrzymki" – przypomniał hierarcha.

"Chlebie żywy, naucz nas kochać każdego człowieka! Udziel nam miłości, która potrafi wybaczyć! Spraw, byśmy szukali prawdy bez chęci zemsty! Spraw, byśmy szukali prawdy, bez chęci jej ukrywania! Spraw, by żaden grzech drugiego człowieka nie odłączył nas od miłości do Ciebie, do Kościoła-Matki i do tych, którzy są jego dziećmi!" – modlił się kard. Dziwisz na zakończenie homilii.

W tegorocznej procesji Bożego Ciała w Krakowie uczestniczyło według szacunków policji 15 tysięcy osób. Wystrój czterech ołtarzy i wygłoszone przy nich homilie nawiązywały do encykliki Benedykta XVI "Deus caritas est" i znaczenia Eucharystii w codziennym życiu chrześcijan. Ich budową i ozdobieniem zajęli się harcerze, Rodziny Katyńskie, klerycy krakowskiego seminarium duchownego, siostry św. Jadwigi, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz parafia Mariacka.

W procesji Bożego Ciała Traktem Królewskim od katedry na Wawelu do bazyliki Mariackiej uczestniczyli przedstawiciele parafii krakowskich, wszystkich zgromadzeń zakonnych stolicy Małopolski, kapituły metropolitalna i kolegiacka, kompania honorowa wojska, delegacje policji, harcerzy, a nawet cukierników i kominiarzy. Obecni byli także samorządowcy i rektorzy krakowskich uczelni. W tradycyjnych kontuszach wystąpili członkowie Bractwa Kurkowego, a w charakterystycznych płaszczach kroczyli Kawalerowie Maltańscy i członkowie zakonu bożogrobców. Blasku krakowskiej procesji dodawały dzieci w regionalnych strojach ludowych. Oklaskami witana była liczna grupa niepełnosprawnych na wózkach.

na podst. KAI

 

Zobacz także