Kurs dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w Krakowie

Kilkudziesięciu świeckich rozpoczęło w sobotę, 4 lutego w Krakowie kurs dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. To pierwsza grupa kandydatów do pełnienia tej posługi w archidiecezji krakowskiej. Kurs potrwa sześć tygodni.

Zajęcia, prowadzone przez wykładowców Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, będą obejmowały cztery bloki zagadnień. Przyszli szafarze nadzwyczajni wysłuchają wykładów na temat świętości, liturgii oraz posługi szafarza. Czwarty blok zagadnień poruszanych w czasie kursu będzie dotyczył technicznych zagadnień oraz ćwiczeń praktycznych. Centrum każdego spotkania będzie Msza św. Kurs zakończy się dniem skupienia oraz uroczystą promocją i wręczeniem upoważnień.

Według ks. Stanisława Szczepańca, przewodniczącego komisji liturgicznej w archidiecezji krakowskiej, posługa szafarza nadzwyczajnego wiąże się z pogłębioną duchowością eucharystyczną. – Jeśli ktoś musi zadać sobie pytanie, czy chory potrzebuje często przyjmować Komunię św., to może go to zaprowadzić do refleksji nad sensem i znaczeniem Eucharystii. To zadanie duszpasterskie dla całej parafii – podkreśla kapłan.

Jego zdaniem posługa szafarza nadzwyczajnego jest wyrazem troski Kościoła nie tylko o potrzeby materialne ludzi chorych, ale także o ich pragnienia duchowe. – Chory, cierpiący człowiek, który ma możliwość częstego przyjmowania Komunii św., z pewnością lepiej znosi swój ból i osamotnienie. Jego modlitwa w intencji bliskich i całej wspólnoty parafialnej zyskuje nowy, pełniejszy wymiar – tłumaczy ks. Szczepaniec.

Człowiek, który przychodzi do chorego z Komunią św., z pewnością nie pozostanie jednak obojętny na to, czy wystarcza mu pieniędzy na lekarstwa, jedzenie, czy ma odpowiednią opiekę. Ks. Szczepaniec widzi jednak niebezpieczeństwo przesunięcia akcentów w posłudze szafarza nadzwyczajnego. – Szafarz nadzwyczajny nie może po prostu tylko pomagać księdzu w udzielaniu Komunii św. podczas Mszy św. Jego głównym zadaniem jest posługa chorym i zanoszenie im Najświętszego Sakramentu w niedziele i święta, a więc w te dni, gdy kapłan nie może tego sam zrobić, gdyż jest pochłonięty obowiązkami w kościele – podkreśla przewodniczący archidiecezjalnej komisji liturgicznej.

Dekret pozwalający na posługę nadzwyczajnego szafarza w archidiecezji krakowskiej podpisał w grudniu ub. roku abp Stanisław Dziwisz. Szafarzami nadzwyczajnymi mogą zostać mężczyźni w wieku 35-65 lat. Muszą to być osoby "dojrzałe w wierze", cechujące się m.in. "zdrową pobożnością", "przykładnym życiem moralnym", "wzorowym życiem rodzinnym i prawym życiem sąsiedzkim", bezinteresownością, często przystępujące do sakramentów. Ważną cechą szafarza nadzwyczajnego jest łatwość nawiązywania kontaktów oraz pozycja we wspólnocie parafialnej – nie może to być człowiek, który popada w konflikty z innymi. Nie mogą też nimi zostać osoby publiczne z kręgu biznesu, polityki czy znani działacze społeczni.

inf. KAI

 

Zobacz także