Kwietniowo-majowe rekomendacje i opinie na Liturgia.pl

via crucisZapraszamy do lektury nowych tekstów rekomendujących oraz opinii naszych stałych autorów. Błażej Matusiak OP przedstawia niezwykle ciekawą płytę Via Crucis zespołu L'Arpeggiata, Joanna Maryon przypomina postać grafika i malarza Macieja Makarewicza, Krzysztof Porosło rekomenduje nienowy, ale wciąż aktualny i przydatny podręcznik liturgiki Michaela Kunzlera, a Sebastian Gałecki bardzo przychylnym okiem przygląda się pismu "Christianitas" i zorientowanemu wokół niego środowisku.

Błażej Matusiak OP: Wśród utworów perły. Znakomita jest wspomniana „Maria” wykonywana przez korsykańskich śpiewaków. Ucieszyło mnie też nagranie ciaccony o raju i piekle, dostępnej dotąd w raczej nieciekawym nagraniu. To łatwy w odbiorze utwór, oparty na arcypopularnej formule stałego basu, która tym razem zostaje wykorzystana do głoszenia spraw poważnych. Oto słyszymy na przemian pieśń chwały zbawionych i jęki potępionych, opis raju i przestrogę przed piekłem (fragment rekomendacji).

Joanna Maryon: Próbując określić stylistykę, w jakiej tworzył, należy odwoływać się do poetyki surrealizmu, mnogości barw zaczerpniętej z koloryzmu, a także do abstrakcji. Jego realizacje sakralne także przepełnione były tymi czynnikami, wzbogacone o dodatkowy element liryczności i bajkowości (fragm. rekomendacji).

Krzysztof Porosło: Wielokrotnie pytany o to, z którego podręcznika do liturgiki warto korzystać, dochodzę do wniosku, że w Polsce cierpimy wciąż na niedostatek dobrych opracowań, choć i tak dysponujemy przynajmniej kilkoma. Wśród dostępnych książek jedna jest szczególna: chciałbym zaopiniować niemiecki podręcznik i polecić go wszystkim tym, którzy chcą pogłębić wiedzę na temat liturgii lub po prostu szukają odpowiedzi na nurtujące ich pytania (fragm. rekomendacji).

Sebastian Gałecki: I na tym właśnie polega ta wartość „Christianitas”, która nie zmieniła się pomimo upływu dziesięciu lat od pierwszego wydanego numeru. Będąc daleko od uwielbienia dla mszału Jana XXIII, zapędów do jak najszybszej zmiany ustawowego kompromisu w sprawie aborcji, czy oskarżania pokartezjańskiej filozofii o spowodowanie upadku „cywilizacji chrześcijańskiej”, wciąż chętnie wracam do lektury „Christianitas” (fragm. rekomendacji).

Redakcja Liturgia.pl

Zobacz także

Tomasz Dekert

Tomasz Dekert na Liturgia.pl

Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.