L` Osservatore Romano: rabin Rzymu wyjaśnia sens święta Jom Kippur
W sposób wyczerpujący i bardzo przystępny główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni wyjaśnia na pierwszej stronie watykańskiego dziennika „L`Osservatore Romano” sens zbliżającego się żydowskiego święta Jom Kippur - „dnia pojednania”, jednego z najważniejszych świąt żydowskich o charakterze pokutnym.
Na zakończenie artykułu duchowy przywódca rzymskiej gminy żydowskiej, „biorąc pod uwagę autorytatywne i niecodzienne miejsce”, w którym ukazują się jego uwagi, proponuje „refleksję nad sensem, jaki Jom Kippur miał i może mieć również dzisiaj w relacjach żydowsko-chrześcijańskich”. Duchowny zauważył, że żydowskie pochodzenie święta odegrało decydującą rolę, jako wzór, na kształt chrześcijańskiego kalendarza liturgicznego, który należało przejąć i dostosować do nowych znaczeń. Np. dzień cotygodniowego wypoczynku przeniesiono z soboty na niedzielę.
Rabin Di Segni przypomniał, że w niektórych przypadkach Kościół świętuje wypełnianie przez Chrystusa i Jego rodziców nakazów prawa żydowskiego np. święto oczyszczenia – 2 lutego. „Jednak cały jesienny cykl, którego najważniejszym dniem jest Kippur, został niejako wykreślony” – zaznaczył rabin. Jego zdaniem prawdopodobnie dlatego, że symbole Kippur dotyczą niektórych różnic, będących nie do pogodzenia między obu religiami. „Tematy arcykapłana, Świątyni, ofiary, kozła ofiarnego, wymazania win, które w tradycji żydowskiej łączą się z Kippur, zostały przez Kościół opracowane na nowo, jednak nie w pierwotnym kontekście. Upraszczając różnice stanowisk: chrześcijanin, na podstawie zasad swej wiary, nie potrzebuje już Kippur, podobnie jak Żyd, który ma Kippur, nie potrzebuje zbawienia od grzechu, które niesie wiara chrześcijańska” – napisał główny rabin Rzymu.
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Modlitwa wiernych na 3. niedzielę zwykłą roku B
Propozycja modlitwy wiernych na III niedzielę zwykłą roku B. Z wiarą i ufnością przedstawmy dobremu... więcej
-
Pigułka prawdy – Recenzja „Teologii dla początkujących” F. Sheeda
Lubię „pracować” z książką, praktycznie każda pozycja z mojej biblioteczki pełna jest podkreśleń, zaznaczeń czy... więcej
-
Ponownie o rycie świecy chrzcielnej – ciekawe...
Przeglądając kolejny sakramentarz, oczywiście pod kątem ewentualnych związków z grupą św. Gereona, czyli m.in. z... więcej