Ładna to piosenka, niedługa
Małe radości w dniu św. Katarzyny
Największą dzisiejszą radością była modlitwa razem ze św. Katarzyną Sieneńską. Miło było jej towarzyszyć w medytacji nad pięknym drzewem, którym jest każdy człowiek. Trzy gałęzie: pamięć, intelekt i wola. Trzy owoce: zachowywanie w pamięci, poznanie i miłość. A skoro drzewo zaczęło usychać, Bóg nie tylko zaszczepił swe bóstwo na martwym drzewie naszego człowieczeństwa (tłum. Ludmiła Grygiel), ale i użyźnił je krwią Wcielonego Słowa. Katarzyna pięknie pisze o tym, jak gałęzie podają sobie owoc życia, kiedy pamięć służy wspominaniu Bożych dobrodziejstw, intelekt pozwala poznać Boga, tak aby wola Go pokochała.
Drobna przyjemność: lektura Podróży muzykalnej Wiktora Każyńskiego. Kto wie, że Wlazł kotek na płotek to jego kompozycja (do słów Syrokomli)? Tyle zostało ze spuścizny kogoś, kto tak oto pisał o swoim młodszym koledze: P. Moniuszko nie ma dziś w Wilnie żadnej egzystencji artystycznej, żadnego nawet dla ducha pokarmu – człowiek ten w naszym niemuzykalnym Wilnie zakopany, wygląda jak brylant rzucony na polu między chwasty, które blask jego przechodniom pokrywają.
Inna radość: właśnie dotarła do mnie nowa płyta Tima Eriksena, nagrana w sierpniu 2008 roku w jednej z baszt benedyktyńskiego opactwa w Jarosławiu, a dopiero teraz wydana. Czternaście pieśni a cappella. Z jednej strony radykalna asceza: surowy głos Tima i brak akompaniamentu. Z drugiej strony: obfitość ornamentów i bogactwo ekspresji. Przypomina mi się to, co Hildegarda pisała o głosie pierwszego człowieka w Raju. A w Raju Bóg zasadził drzewo życia…
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Liturgia w soczewce: II niedziela Wielkiego Postu,...
„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli... więcej
-
„Trzy sekrety. Rekolekcje dla małżeństw” – recenzja...
Autorzy „Trzech sekretów. Rekolekcji dla małżeństw”, Dana i Amber Dematte, zapraszają czytelnika, czy może trafniej... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 3): reedukacja pragnienia...
Jesteśmy stworzeni dla adorowania Boga, nie zaś dla czczenia fałszywych bożków rasizmu, bigoterii, własnej “ważności”,... więcej
Błażej Matusiak OP
Obecnie w dominikańskim klasztorze w Pradze. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.