„Lato Organowe przy Trakcie Królewskim” w Krakowie

W poniedziałek, 3 lipca w Krakowie rozpoczął się XV festiwal "Lato Organowe przy Trakcie Królewskim". Co tydzień, w każdy poniedziałek i wtorek lipca i sierpnia przy ul. Grodzkiej - w kościele św. Piotra i Pawła oraz w kościele ewangelickim św. Marcina - będą się odbywały koncerty organowe.

XV festiwal "Lato Organowe przy Trakcie Królewskim" obejmuje zgodnie ze swoją ideą przewodnią najpiękniejsze i najbardziej atrakcyjne dla słuchaczy dzieła klasyki organowej: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta (w opracowaniach na organy Maurycego Merunowicza) oraz najwybitniejszych romantyków.

Każdego roku wybór pada na inne utwory i w innych konstelacjach. Każdy z godzinnych programów, o podobnej, przejrzystej konstrukcji, stanowi zamkniętą w sobie, rządzącą się wewnętrzną linią rozwoju, skontrastowaną i barwną całość. Punkty ciężkości tegorocznego cyklu stanowią m.in. Toccaty oraz Preludia i fugi z okresu weimarskiego i lipskiego, wszystkie filigranowe sonaty triowe, kunsztowne i zróżnicowane w charakterze chorały z "III Części Clavierübung" oraz "legendarna" Passacaglia c-moll J. S. Bacha, czarowne dla każdego dzieła W. A. Mozarta, wszystkie sonaty Feliksa Mendelssohna oraz wirtuozowskie dzieła późnego romantyzmu niemieckiego (Max Reger) i francuskiego (Alexandre Guilmant, Louis Vierne, Charles Marie Widor).

Tegoroczny festiwal obejmuje 9 różnych programów, wykonywanych dwukrotnie (łącznie 18 koncertów) w sąsiadujących ze sobą, ale całkowicie odmiennych pod względem wystroju i akustyki zabytkowych wnętrzach i na bardzo różnych instrumentach, co warunkuje zupełnie inne kreowanie wybranego repertuaru.

Do wstępu uprawniają programy w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy), które można nabyć w przedsionku kościoła na 60 minut przed rozpoczęciem koncertu oraz w DCI przy ul. Wiślnej 12.

inf. KCK

 

Zobacz także