Lefebryści odrzucają możliwość porozumienia z Watykanem

Katoliccy tradycjonaliści należący do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X odrzucają możliwość porozumienia ze Stolicą Apostolską. W związku z podjęciem przez część lefebrystów rozmów z Watykanem, swe stanowisko przedstawił 19 kwietnia bp Bernard Fellay.

Jest on jednym z czterech hierarchów, którzy bez zgody Ojca Świętego przed dwudziestu laty przyjęli sakrę z rąk abp. Marcela Lefebvre’a i w związku z tym popadli w ekskomunikę.

Przełożony generalny Bractwa w liście do przyjaciół i dobrodziejów zaznaczył, że Stolica Apostolska zdecydowanie kontynuuje linię II Soboru Watykańskiego. Nie może on zgodzić się na zadekretowany tam dialog Kościoła ze światem, wyznawcami innych religii a także przedstawicielami innych wspólnot chrześcijańskich.

Bp Fellay jest przekonany, że misją katolików jest nawracanie świata. Nie zgadza się też z papieską nauką odnośnie do wolności religijnej. „Wydanemu przed niespełna rokiem motu proprio zezwalającemu na sprawowanie Eucharystii w języku łacińskim według mszału Jana XXIII z 1962 r. nie towarzyszą odpowiednie decyzje w innych dziedzinach życia Kościoła” – ubolewa szef lefebrystów. Dlatego Bractwo Kapłańskie św. Piusa X nie może podpisać z Rzymem żadnych porozumień – stwierdza bp Fellay.

inf. KAI

 

Zobacz także