Leśna: Konsekracja kościoła z największą liczbą relikwii w Polsce
Po ponad pół wieku mieszkańcy Leśnej na Żywiecczyźnie doczekali się konsekracji swojej świątyni, kościoła pw. św. Michała Archanioła. Parafia zasłynęła w całej Polsce z bezprecedensowej inicjatywy rejestracji osób chętnych do oddania szpiku kostnego. W kościele zaś znajduje się aż 100 relikwii świętych – jest to prawdopodobnie rekord w skali Polski.
Kościół poświęcony został 27 września, w 35. rocznicę istnienia tutejszej parafii. Konsekracji dokonał ordynariusz bielsko-żywiecki, bp Tadeusz Rakoczy. W homilii biskup przypomniał, że licząca ok. 3 tys. osób leśniańska wspólnota parafialna „staje się wzorem działań duszpasterskich dla wielu innych”. Hierarcha zauważył, że dzięki staraniom ks. proboszcza Piotra Sadkiewicza, budowaniu i upiększaniu kościoła towarzyszy szereg inicjatyw, także o charakterze medycznym. Zdaniem biskupa, taka postawa parafian – wraz z nowo konsekrowaną świątynią – to „najcenniejsze świadectwem wiary mieszkańców Leśnej”.
Początki kościoła w Leśnej sięgają okresu międzywojennego. Działkę pod budowę kościoła przekazali Zofia i Michał Caputowie. Pierwszy komitet budowy został powołany w 1937 r. Kolejny po wojnie rozwiązały władze. Następny powstał w 1957 r. Kamień węgielny pod budowę kościoła w Leśnej wmurował bp Karol Wojtyła 24 maja 1959 r. W stanie surowym kościół oddano dwa lata później. W 1973 r. erygowano parafię. Ostatni etap malowania polichromii zakończył się w 2006 r.
W leśniańskim kościele znajduje się około 100 relikwii świętych. To prawdopodobnie jedyna świątynia w Polsce, w której zgromadzono tak dużą liczbę relikwiarzy z doczesnymi szczątkami świętych Kościoła katolickiego. Było to możliwe m.in. dzięki staraniom – pochodzącego z Leśnej – ks. Andrzeja Urbańskiego SDS, generała Zgromadzenia Salwatorianów.
Od niedawna kościół św. Michała Archanioła ma też organy, podarowane przez niemiecką parafię w Gerlingen, której przedstawiciele byli honorowymi gośćmi uroczystości konsekracyjnej. Warte pół miliona euro organy mają 40 głosów.
inf. KAI
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
To może być ostatni dzwonek – recenzja „Rozmów...
Czasem metaforyczność tytułu książki przerasta oczekiwania samego autora. Ostatni dzwonek. Rozmowy o przyszłości lekcji religii,... więcej
-
Niedziela Słowa Bożego: o lekcjonarzu z biblistą
Postanowiliśmy na tegoroczną celebrację Niedzieli Słowa Bożego przygotować dla Was trzy krótkie rozmowy o Biblii... więcej
-
Niedziela Słowa Bożego: o lekcjonarzu z liturgistą
Dziś Niedziela Słowa Bożego. Czy nie każda niedziela jest dniem Słowa? Czy Słowo nie ma... więcej