Licheńska świątynia otrzyma tytuł bazyliki mniejszej

Nowa licheńska świątynia otrzyma 2 lipca tytuł bazyliki mniejszej. Taką wiadomość przekazali pielgrzymom w niedzielę 1 maja - dokładnie w 155 rocznicę objawień Matki Bożej - księża marianie, kustosze sanktuarium. Kongregacja Kultu Bożego i Sakramentów wydała 25 lutego 2005 r. dokument papieski w sprawie nadania licheńskiej świątyni tytułu bazyliki mniejszej.

Uroczyste ogłoszenie i nadanie tytułu nastąpi 2 lipca – w dniu odpustu Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

Ogłoszenie kościoła bazyliką oznacza dla licheńskiej świątyni i odwiedzających ją wiernych nowe przywileje. Będzie tutaj można dostąpić pod zwykłymi warunkami odpustu zupełnego m.in. w rocznicę poświęcenia świątyni oraz w rocznicę nadania tytułu bazyliki.

Miano bazyliki mniejszej noszą kościoły odznaczające się odpowiednią wielkością oraz walorami architektonicznymi. Świątynia powinna też cieszyć się szczególną godnością w diecezji np. z racji czczonego w szczególny sposób sławnego obrazu lub z racji jakichś szczególnych wydarzeń religijnych w historii diecezji. Musi być ośrodkiem promieniującego życia religijnego i duszpasterskiego. Przywilej używania nazwy "bazylika" może nadać tylko Stolica Apostolska. W Polsce miano bazyliki mniejszej nosi około 40 świątyń.

Wznoszona przez dziesięć lat a poświęcona w czerwcu ub. roku bazylika w Licheniu stanowi wotum narodu polskiego za dwa tysiące lat chrześcijaństwa. Pod względem wielkości świątynia ta zajmuje pierwsze miejsce w kraju, siódme w Europie i jedenaste w świecie.

Kult Matki Bożej Licheńskiej datuje się od połowy XIX wieku. Niewielki wizerunek Matki Bożej z orłem na piersiach znajdował się początkowo w lesie niedaleko Lichenia. W 1852 roku obraz przeniesiono do licheńskiego kościoła św. Doroty. W czasie drugiej wojny światowej wizerunek ukryto w jednym z prywatnych domów.W 1967 roku kardynał Stefan Wyszyński koronował łaskami słynący obraz. Od tamtego czasu kult Matki Bożej Licheńskiej zaczął się rozszerzać na cały kraj. Obecnie do tutejszego sanktuarium przyjeżdża co roku około półtora miliona pielgrzymów.

na podst. KAI

 

Zobacz także