Liturgiczne obchody uroczystości św. Tomasza w Krakowie
We wtorek, 7 marca, krakowcy dominikanie celebrowali uroczystość świętego Tomasza z Akwinu, patrona zakonnego Kolegium Filozoficzno-Teologicznego. W ramach obchodów wykład, poprzedzony uroczyscie sprawowanymi nieszporami gregoriańskimi, wygłosił ks. Tomasz Węcławski.
Choć obecnie wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, umieszczone jest w kalendarzu liturgicznym pod datą 28 stycznia, do Soboru Watykańskiego II figurowało pod datą 7 marca. Do tego tradycyjnego terminu nawiązują krakowscy dominikanie, m.in. dlatego, że w styczniu wypada prerwa międzysemestralna dla braci i studentów.
Obchody rozpoczęto od uroczyście sprawowanych nieszporów gregoriańskich pod przewodnictwem bp. Jana Szkodonia, który przybył jako delegat metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza. Celebrowano je w większości w języku łacińskim, choć psalmodia została odśpiewana po polsku. Po liturgii wykład pod tytułem "Pytanie o możliwość poznania Boga objawienia" wygłosił ks. prof. dr hab. Tomasz Węcławski, wykładowca na UAM w Poznaniu. Na koniec wszyscy zgromadzeni odśpiewali antyfonę do św. Dominika.
Na uroczystość bracia dominikanie zaprosili wykładowców i studentów krakowskich uczelni. Obecni byli m.in. ks. Jan Maciej Dyduch, rektor PAT oraz ks. Władysław Zuziak, dziekan Wydziału Filozoficznego PAT, a także grupa studentów tej uczelni.
W skład Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Dominikanów, którego patronem jest św. Tomasz Akwinata, wchodzą Domy Studiów w Warszawie (filozofia) i Krakowie (teologia). Uczelnia swój pogram konsultuje z Papieską Akademią Teologiczną.
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Geniusz kobiecości – recenzja książki: „Widziałam. Pasja...
„Widziałam. Pasja Chrystusa oczami kobiet” umiejscawia naszą kobiecą drogę w poszukiwaniu własnej tożsamości w ramach... więcej
-
Propria mszalne – IV Niedziela Wielkanocna
Zastanawiamy się co zaśpiewać w czasie Mszy świętej, jakie dobrać pieśni, żeby współtworzyły święte obrzędy,... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 9): Liturgiczny program...
Dotychczas w naszej serii patrzyliśmy na program liturgiczny szkoły katolickiej jako na coś związanego zarówno... więcej