Łódź: W niedzielę odbyło się Archidiecezjalne Święto Eucharystii

Bp Marcjan Trofimiak z Łucka przewodniczył 13 czerwca Archidiecezjalnemu Świętu Eucharystii w Łodzi. "Polsko, strzeż praw Pana Boga, bo one są twoją mądrością" - mówił w homilii. W uroczystościach uczestniczyło kilka tysięcy wiernych.

Święto Eucharystii rozpoczęło się przed sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej, skąd ruszyła procesja eucharystyczna. Przewodniczył jej bp Marcjan Trofimiak z Łucka. Wiernym towarzyszyła kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która odwiedza w tym roku parafie archidiecezji łódzkiej. Procesja przeszła al. Mickiewicza i ul. Piotrkowską na plac katedralny. Tam, przy ołtarzu polowym ustawionym przed Wyższym Seminarium Duchownym, rozpoczęła się Msza święta. 

Witając zgromadzonych abp Władysław Ziółek przypomniał, że każdy człowiek ma do wypełnienia swoją misję. "Ojciec Święty, stając razem z nami wobec wielkiej tajemnicy wiary, jaką jest Eucharystia, uczył nas dawania tej prostej odpowiedzi: Amen – czyli wierzę, przyjmuję z wiarą. Mówił, że świadomie wypowiadane Amen jest znakiem dojrzałej wiary, która prowadzi człowieka do pełnego uczestnictwa w Ofierze Chrystusa i Kościoła" – zauważał metropolita łódzki. Hierarcha przypomniał też świadków wiary, o których Jan Paweł II mówił w trakcie swojej wizyty w Łodzi w 1987 roku: św. Maksymilianie Kolbe, św. Urszuli Ledóchowskiej, Wandzie Malczewskiej i św. Faustynie Kowalskiej. "Każdy z nas powinien świadomie wypowiadać swoje Amen, kiedy zbliża się do stołu Pańskiego, aby karmić się chlebem życia. Tylko wtedy nie straci sprzed oczu tego, co jest ostatecznym przeznaczeniem każdego człowieka" – podkreślał abp Ziółek. 

Bp Marcjan Trofimiak mówił w homilii o cudzie odrodzenia Kościoła na Ukrainie. "Przybywamy z kraju, który został dotknięty bolesnym eksperymentem. Niegdyś kwitło tam życie religijne – jakże barwne i bogate. A potem przyszedł czas, że prawie wszystko zanikło. Nie dlatego, że Kościół miałby umrzeć śmiercią naturalną. Nie – Kościół był skazany na zniszczenie" – mówił biskup z Łucka. "Na tamtych terenach okupowanych przez władzę radziecką dla Kościoła był podpisany wyrok śmierci. Zamykano kościoły, księży więziono, wywożono do obozów koncentracyjnych, w najlepszych przypadku deportowano do Polski" – przypominał hierarcha.

Bp Trofimiak podkreślał, że Kościół mimo prześladowań przetrwał. "To, że dzisiaj jest to odrodzenie, budzi zachwyt i zdumienie. To zasługa bohaterskich kapłanów, którzy mimo prześladowań nigdy się nie poddali" – mówił kaznodzieja. "Można było sterroryzować wiernych, zastrzelić kapłanów czy zesłać ich do obozów, można było wysadzić kościół w powietrze, ale wiary nie dało się zniszczyć" – podkreślał bp Trofimiak. Mówił, że możni tamtego systemu nie tyle nienawidzili Kościoła, ile się go bali. "Słusznie się bali. Bo każdy system oparty na kłamstwie może się bać i Kościoła i papieża. Bo boi się prawdy. A Kościół służył i służy prawdzie. I nigdy od tej prawdy nie odstąpi" – mówił duchowny.

Ukraiński hierarcha zauważył, że cechą Kościoła na tych ziemiach jest wierność Stolicy Apostolskiej. "I dzisiaj, czcząc w sposób osobliwy tajemnicę obecności Pana Jezusa wśród nas, myślimy – to my jesteśmy dziedzicami tej wspaniałej kultury. Otrzymaliśmy ją od naszych przodków. Bądźmy wierni temu bogactwu. Nie możemy go stracić, ale przekazać następnym pokoleniom" – apelował. "Chce się zawołać z tego miejsca – Polsko, Pan Bóg ciebie wybrał! Nie dlatego, że jesteś liczebnie większa od innych narodów, ale dlatego, że cię umiłował. Strzeż jego praw i nakazów, bo one są twoją mądrością i umiejętnością w oczach innych narodów. Strzeż jego praw, bo one są Twoją mądrością.

W trakcie Mszy świętej zbierane były ofiary na rzecz powodzian. Uczestnicy Święta Eucharystii dali na tacę w sumie ponad 9 tysięcy złotych. 

W uroczystości wzięli udział m.in. bp Leon Dubrawski (biskup diecezjalny z Kamieńca Podolskiego), bp Władysław Blin (biskup diecezjalny z Witebska) i bp Kazimierz Wielikosielec (biskup pomocniczy z Pińska). Uroczystość Archidiecezjalnego Święta Eucharystii organizowana jest na pamiątkę II Kongresu Eucharystycznego i wizyty Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 roku.

inf. KAI

Zobacz także