Lublin: Studenci napisali ikonę dla kościoła w Irlandii

Studenci z Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego w Lublinie napisali ikonę Matki Bożej Częstochowskiej dla kościoła dominikanów w Galway w Irlandii. Uroczyste przekazanie ikony odbędzie się 8 grudnia – w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

„Ikonę zamówił irlandzki przeor klasztoru ojciec Fergal Mac Eoinin wraz z naszym współbratem, ojcem Markiem Culem, którzy zapragnęli, aby w miejscu, gdzie się modlą Polacy, obecna była Matka Boża Częstochowska. Będzie Ona jednak patronowała także środowisku Irlandczyków” – mówi duszpasterz akademicki w Lublinie, o. Stanisław Nowak. Napisana przez polskich studentów ikona zostanie uroczyście wniesiona do irlandzkiej świątyni Matki Bożej 8 grudnia. Następnego dnia, w obecności Polaków i Irlandczyków, biskup diecezji Galway-Kilmacduagh ją poświęci. 

Uroczystość przekazania ikony rozpocznie czterodniowe rekolekcje adwentowe, które w dominikańskiej świątyni o. Nowak wygłosi dla polskich i irlandzkich katolików. „Będę mówił o Matce Bożej jako pierwszej chrześcijance – w której Życie Jezusa wcieliło się przy Zwiastowaniu, ale także Tej, której pragnienia ożywiało Ciało i Krew Chrystusa Zmartwychwstałego” – mówi dominikanin. „Równocześnie jedziemy głosić z wdzięcznością za dar irlandzkiego chrześcijaństwa, które tak jak kiedyś w średniowieczu ożywiło skostniałą Europę dzięki iroszkockim misjonarzom, tak dzisiaj ożywiają naszą wspólnotę w Lublinie. To niespłacalny dług” – dodaje zakonnik.

Wraz z o. Nowakiem do Galway uda się również grupa 23 studentów z Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego w Lublinie. Podczas rekolekcji młodzież wzbogaci liturgię pieśniami w wykonaniu Scholi Dominikańskiej i poprowadzi nabożeństwa. Lubelscy studenci będą mieszkać w domach polskich i irlandzkich rodzin. „Już doświadczyliśmy wielkiej życzliwości i otwartości ze strony tamtejszej wspólnoty, które śledziła pisanie ikony dzień po dniu na Facebooku. Nasz wyjazd traktujemy jako wyznanie miłości do braci: przekazanie pozdrowienia od Kościoła w Lublinie dla Kościoła w Galway” – mówi o. Nowak.

Galway do 75-tysięczne miasto w zachodniej, najbardziej tradycyjnej części Irlandii, w której wciąż żywy jest język celtycki – gaelic. W historycznej dzielnicy Claddagh znajduje się kościół dominikanów, gdzie od ponad roku duszpasterzuje polski dominikanin – o. Marek Cul. Przybył on tam na zaproszenie miejscowego ordynariusza, który zlecił mu opiekę duszpasterską nad mieszkającymi w Galway Polakami. 

Więcej o pisaniu ikony przez lubelskich studentów na Facebooku.

sz

[slickr-flickr search=”sets” set=”72157628347711413″ type=”gallery” size=”large”

Zobacz także