Marsz przeciwko greckokatolickim lefebvrystom w Janowie

"O jedność Kościoła Chrystusowego" - pod takim hasłem odbył się w niedzielę w Janowie koło Lwowa marsz modlitewny przeciwko grupie lefebvrystów - czyli zwolenników schizmatyckiego Bractwa św. Piusa X - w łonie Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Pochód organizuje arcybiskup greckokatolicki Lwowa Igor Woźniak.

Na prośbę abp. Woźniaka 27 listopada z każdej parafii należącej do lwowskiej archidiecezji mają przybyć do Janowa delegacje wiernych, aby wziąć udział w marszu.

Część duchowieństwa, zakonnic i wiernych UKGK zwanych greckokatolickimi lefebvrystami, sprzeciwiła się zmianom w obrządku bizantyjsko-ukraińskimi jakie miały miejsce w ostatnich latach i domaga się powrotu do rytu, jaki istniał w tym Kościele do czasu jego likwidacji przez władze sowieckie w1946 r. Na czele rozłamowej grupy stoi ks. Wasyl Kowpak.

Grekokatoliccy tradycjonaliści są powiązani z założonym przez francuskiego arcybiskupa Marcela Lefebvra Bractwem św. Piusa X we Francji, Polsce i innych krajach. We Lwowie działa ich seminarium duchowne i klasztor żeński. Jedna z dużych parafii tradycjonalistów znajduje się w Janowie koło Lwowa.

Bractwo Piusa X założył francuski arcybiskup Marcel Lefebvre (1905-91), który odrzucił część postanowień Soboru Watykańskiego II (m.in. zasadę wolności religijnej, reformę liturgii, dialog ekumeniczny), a w 1988 r. bez zgody papieża konsekrował czterech biskupów, stawiając tym samym siebie i ich w stanie schizmy. Założone przez arcybiskupa w 1970 r. Bractwo św. Piusa X skupia m.in. księży, którzy odprawiają Mszę św. w rycie trydenckim.

na podst. KAI

 

Zobacz także