Między słowami
Przed laty śp. Wiesław Lisecki opowiadał mi na jednym z wrocławskich mostów o dwóch źródłach muzyki: mowie i tańcu.
Dzisiejszy koncert dwóch arcymistrzów, Christopha Pregardiena i Andreasa Staiera, to było niezwykle wymowne śpiewanie i granie. Cykl Winterreise Schuberta.
Romantyczne smętki zwykle mnie nie poruszają, ale w takim wykonaniu było inaczej. Artyści doskonale ze sobą zgrani. Najważniejsze mówili szeptem. Kiedy słucham gry Staiera, przypominają mi się słowa o grze aktorskiej. Gdzieś kiedyś ktoś powiedział, że marny aktor wczuwa się w emocje, przez co popada w śmieszność. Dobry aktor pozwala ludziom przeżyć emocje, które odgrywa. Zadziwiające jest u Staiera połączenie precyzji z głębią uczuć. Pregardien – cudowna barwa głosu, miękkość (!) języka niemieckiego, śpiew jak piękna mowa.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Liturgia w soczewce: II niedziela Wielkiego Postu,...
„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli... więcej
-
„Trzy sekrety. Rekolekcje dla małżeństw” – recenzja...
Autorzy „Trzech sekretów. Rekolekcji dla małżeństw”, Dana i Amber Dematte, zapraszają czytelnika, czy może trafniej... więcej
-
Liturgia i edukacja (część 3): reedukacja pragnienia...
Jesteśmy stworzeni dla adorowania Boga, nie zaś dla czczenia fałszywych bożków rasizmu, bigoterii, własnej “ważności”,... więcej
Błażej Matusiak OP
Obecnie w dominikańskim klasztorze w Pradze. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.