Milczenie

 Ten blog miał być zapisem mojej podróży - relacją ze spotkań z innym, niepolskim sposobem życia wiarą, życia z Bogiem, relacją z życia Kościoła w Wielkiej Brytanii. Nieoczekiwanie jednak stał się milczeniem, pustynią.

Kiedy kilka tygodni temu dowiedziałam się o chorobie bliskiej mi osoby, nie miałam wątpliwości, że muszę wrócić. Całkowita zmiana planów, lęk, niepewność. To chyba całkiem jak z przeżywaniem Eucharystii – przecież już znasz na pamięć wszystkie potrzebne teksty, wszystkie Modlitwy Eucharystyczne, rozumiesz gesty i symbole; myślisz, że już wiesz, jak przebywać z Bogiem w Jego największej tajemnicy… A potem przychodzi pustka, która szydzi z twojej pewności, z pychy, że o to poznałeś wszystko, co było trzeba. I zostajesz tylko z milczeniem, które uporczywie trwa wśród doskonale znanych słów i gestów, które rozbrzmiewa w każdy twoim słowie, gdy śpiewasz kolejną pieśń. Zostajesz z milczeniem, które pod twoją skórą z czasem zaczyna pulsować trwogą, które zmienia się w misterium tremendum – w tajemnicę lęku, że oto nie znajdziesz ani ukojenia ani pocieszenia, że twoim jedynym właściwym miejscem jest stanie pod Jego krzyżem.

Czy jesteś gotowy na to milczenie?


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

pesah

Urodzona w 1981 r. i wychowana w Krakowie, z wyboru wciąż w drodze (obecnie w Wielkiej Brytanii), zainteresowana naśladowaniem Mistrza z Nazaretu.

Milczenie

Milczenie to tytuł wystawy w Starej Prochowni. Tytuł doskonale pasuje do obrazów i rysunków, które zapraszają do uważnego, powolnego patrzenia, bo z takiego patrzenia powstały. Artyści to członkowie Stowarzyszenia Ścieżka.

Milczenie to tytuł wystawy w Starej Prochowni. Tytuł doskonale pasuje do obrazów i rysunków, które zapraszają do uważnego, powolnego patrzenia, bo z takiego patrzenia powstały. Artyści to członkowie Stowarzyszenia Ścieżka.

none


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Błażej Matusiak OP

Błażej Matusiak OP na Liturgia.pl

Obecnie w dominikańskim klasztorze w Pradze. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.