Modlitwy nad ludem, część II

Zgodnie z obietnicą, podaję kolejne modlitwy, tym razem na I tydzień Wielkiego Postu. Ale wcześniej chciałbym zachęcić do zapoznania się - jeśli ktoś ma możliwość - z dzisiejszym rozważaniem papieża na 'Anioł Pański', gdzie bardzo pięknie mówił o aniołach (w nawiązaniu do dzisiejszej Ewangelii), i o godności Jezusa, który nawet w kenozie pozostaje Synem Bożym i Panem.

Jeszcze uwaga co do modlitw: Dar niebieski, który się w nich pojawia, to Eucharystia; modlitwy były odmawiane na zakończenie mszy, i często nawiązywały do Sakramentu, w czasie niej przyjmowanego.

Poniedziałek:
Panie, błagamy, abyś nas uwolnił z więzów grzechów, i łaskawie odwrócił karę, na którą przez nie zasłużyliśmy.
 
Wtorek:
Niech się wzniosą do Ciebie, Panie, nasze błagania, a od Kościoła Twego oddal wszelką nieprawość.
 
Środa (była to środa tzw. Suchych dni – Quattuor temporum, szczególnego, kwartalnego postu, który pojawiał się na początku każdej pory roku):
Oświeć, o Panie, dusze nasze blaskiem Twej światłości, abyśmy mogli zobaczyć, co należy czynić, i zdołali czynić to, co jest prawe.
 
Czwartek:
Błagamy Cię, Panie, daj ludowi chrześcijańskiemu zrozumieć to, co wyznaje, i ukochać Dar niebieski, w którym uczestniczy.
 
Piątek (Suchych dni):
Wysłuchaj nas, miłosierny Boże, i ukaż duszom naszym światło Twej łaski.
 
Sobota (Suchych dni):
Niech upragnione błogosławieństwo umocni, o Panie, Twoich wiernych; niech sprawi, aby zawsze zgadzali się z Twoją wolą, i nich pozwoli im nieustannie dziękować za Twoje dobrodziejstwa.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Marcin L. Morawski

Marcin L. Morawski na Liturgia.pl

Filolog (ale nie lingwista) o mentalności Anglosasa z czasów Bedy. Szczególnie bliska jest mu teologia Wielkiej Soboty. Miłośnik Tolkiena, angielskiej herbaty, Loreeny McKennitt i psów wszelkich ras. Uczy greki, łaciny i gockiego. Czasami coś tłumaczy, zdarza mu się i wiersz napisać. Interesuje się greką biblijną oraz średniowieczną literaturą łacińską i angielską. Członek International Society of Anglo-Saxonists, Henry Bradshaw Society.