Modlitwy nad ludem, część IV

Tydzień trzeci Wielkiego Postu niesie w sobie tzw. śródpoście. Jak podaje pewien stary mszalik: Czwartek ten nosi nazwę Śródpościa, ponieważ jest 20-ym dniem czterdziestodniowego postu. Kościół przenosi na następną niedzielę uczucia radości, któremi chce przepełnić dusze nasze. A chodzi o 4. niedzielę Wielkiego Postu, kiedy można zmienić kolor szat z fioletowego na różowy, ołtarz zaś przystroić kwiatami.

Poniedziałek:
Niech Twoje miłosierdzie wspomoże nas, Panie, abyśmy zasłużyli na uwolnienie, dzięki Twej opiece, od wszelkich zagrażających nam niebezpieczeństw, i na zbawienie, dzięki Twej mocy, którą nas wybawiasz od zła.
 
Wtorek:
Broń nas i osłaniaj, Panie, i zawsze strzeż od wszelkiej niegodziwości.
 
Środa:
Spraw, wszechmogący Boże, abyśmy prosząc o Twą łaskawą opiekę, zostali wybawieni od zła wszelkiego, i służyli Tobie wolni od wszelkiego niebezpieczeństwa.
 
Czwartek:
Niech łaska niebieska pomnoży liczbę poddanego Tobie ludu, o Panie, i niech da mu zawsze zachowywać Twoje przykazania.
 
Piątek:
Spraw, wszechmogący Boże, abyśmy z Twoją pomocą pokonali wszelkie przeciwności, gdyż ufamy Twojej opiece.
 
Sobota:
Panie, wyciągnij Twą potężną prawicę i wspomóż swych wiernych; niech Ciebie szukają z całego serca, niech zasłużą na osiągnięcie tego, o co zgodnie z Twą wolą proszą.

Życzę wszystkim dobrego przeżycia całego wielkopostnego tygodnia!


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Marcin L. Morawski

Marcin L. Morawski na Liturgia.pl

Filolog (ale nie lingwista) o mentalności Anglosasa z czasów Bedy. Szczególnie bliska jest mu teologia Wielkiej Soboty. Miłośnik Tolkiena, angielskiej herbaty, Loreeny McKennitt i psów wszelkich ras. Uczy greki, łaciny i gockiego. Czasami coś tłumaczy, zdarza mu się i wiersz napisać. Interesuje się greką biblijną oraz średniowieczną literaturą łacińską i angielską. Członek International Society of Anglo-Saxonists, Henry Bradshaw Society.