Modlitwy nad ludem, część V

Kościołem stacyjnym IV niedzieli Wielkiego Postu jest bazylika Świętego Krzyża Jerozolimskiego, w której cesarzowa Helena złożyła relikwie Krzyża. Z tego też względu liturgia nawiązuje do Jeruzalem, nie tylko w radosnym introicie, ale i w antyfonie komunijnej: Ierusalem, quae aedificatur ut civitas, cuius participatio in idipsum: illuc enim ascenderunt tribus, tribus Domini, ad confitendum nomini tuo, Domine. (Ps 122[121]:3-4)

I modlitwy nad ludem z 4. tygodnia Wielkiego Postu.

Poniedziałek:
Wysłuchaj łaskawie, Panie, naszego błagania: udziel pomocy i daj obronę tym, których natchnąłeś do modlitwy.
 
Wtorek:
Zmiłuj się, Panie, nad swoim ludem, i daj mu łaskawie wytchnienie, gdyż umęczony jest walką z ciągłymi utrapieniami.
 
Środa:
W miłosierdziu swoim, Panie, nakłoń ucha ku błagalnym prośbom, i abyś mógł dać proszącym to, czego pragną, spraw, aby prosili o to, co Tobie się podoba.
 
Czwartek:
Boże, Stwórco i Władco ludu Twego, oddal od niego grzechy, z którymi walczy; niech zawsze Tobie się podoba, a dzięki Twej opiece niech będzie bezpieczny.
 
Piątek:
Wszechmogący Boże, świadomi własnej słabości, ufność pokładamy w Twojej potędze; daj nam zawsze się cieszyć z darów Twojej dobroci.
 
Sobota:
Boże, Ty chętniej okazujesz miłosierdzie niż gniew tym, którzy Tobie ufają; daj nam godnie opłakiwać złe uczynki, które popełniliśmy, abyśmy mogli doświadczyć łaski Twej i pociechy.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Marcin L. Morawski

Marcin L. Morawski na Liturgia.pl

Filolog (ale nie lingwista) o mentalności Anglosasa z czasów Bedy. Szczególnie bliska jest mu teologia Wielkiej Soboty. Miłośnik Tolkiena, angielskiej herbaty, Loreeny McKennitt i psów wszelkich ras. Uczy greki, łaciny i gockiego. Czasami coś tłumaczy, zdarza mu się i wiersz napisać. Interesuje się greką biblijną oraz średniowieczną literaturą łacińską i angielską. Członek International Society of Anglo-Saxonists, Henry Bradshaw Society.