Na Synodzie za mało mówiono o Kościołach wschodnich

Na zakończonym niedawno XI Synodzie Biskupów w Rzymie stanowisko Kościołów Wschodnich, liczących tylko jeden procent ogółu katolików świata, było niestety przedstawione w sposób niewystarczający. Pogląd taki wyraził zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) kard. Lubomyr Huzar w czasie konferencji prasowej 2 listopada we Lwowie.

Zdaniem kardynała na Synodzie obecność katolickich Kościołów wschodnich była zaznaczona w sposób niezadowalający. Być może stało się tak z naszej własnej winy, gdyż zabrakło nam energii, aby przedstawić swoją tradycję – przyznał hierarcha.

W dniach 25-27 października w Preszowie na Słowacji odbył się zjazd 23 spośród 40 biskupów katolickich tradycji wschodniej, działających w Europie. "Mimo że w poszczególnych państwach jest nas mało i na ogół jesteśmy tam w mniejszości, a może właśnie dlatego, musimy głośniej mówić i dawać świadectwo o swoich tradycjach, ponieważ jest to bardzo ważne i jest to skarb Kościoła" – podkreślił kardynał Huzar. "Nie możemy o tym milczeć, lecz uczyć się od katolików zachodnich, jak przedstawiać im swój skarb" – dodał.

Zwierzchnik UKGK poinformował jednocześnie, że następny zjazd biskupów katolickich obrządku bizantyjskiego z naszego kontynentu odbędzie się w przyszłym roku w Zarwanicy na Podolu.

inf. KAI

 

Zobacz także