„Na zawsze” – ostatnia homilia Piotra i ostatnie zdjęcie

Chciałem dodać trzeci i ostatni wpis o moim zmarłym niedawno współbracie ks. Piotrku Smolińskim. Przytaczam jego ostatnią króciutką homilę, ktorą wygłosił 20 kwietnia rano podczas Mszy świętej u Sióstr Zmartwychwstanek na Ealingu, na ok. 2 godziny przed śmiercią.

Chciałem dodać trzeci i ostatni wpis o moim zmarłym niedawno współbracie ks. Piotrku Smolińskim. Przytaczam jego ostatnią króciutką homilę, ktorą wygłosił 20 kwietnia rano podczas Mszy świętej u Sióstr Zmartwychwstanek na Ealingu, na ok. 2 godziny przed śmiercią. Przytaczam homilę tak jak z pamięci przekazały ją siostry, a powtórzył na pogrzebie Piotra w Górze Kalwarii jego przełożony z Ealingu ks. Dariusz Kwiatkowski.

Ewangelia tego dnia była J 6, 22-29 (słowa Jezusa: „Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki” i pytanie ludzi „Coż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boże?”). Piotr skomentował ją tak:

 

Dzisiejsza Ewangelia nie jest łatwa dla nas – „wykonywać dzieła Boże”. Często prosimy Boga i modlimy się do Niego, aby dał nam to czego oczekujemy. Bóg daje nam nie to czego oczekujemy ale to czego potrzebujemy. Dobrze, że modlimy się do Niego, ale najważniejsze, to czego tak naprawdę potrzebujemy – to żyć w obecności Boga, dbać o dialog z Nim, być z Nim zawsze (pauza) … na zawsze”.

 

Na zawsze… po niespełna dwóch godzinach dla samego Piotrka nabrało to najbardziej dosłownego znaczenia.

A w zalinkowanym poniżej tekście jest jego ostatnie zdjęcie, wykonane w niedzielę 19 kwietnia (na ok. 20 godzin przed śmiercią Piotra) podczas liturgii chrzcielnej, zdjęcie wykonał ojciec jednego z chrzczonych dzieci:

http://www.padrimariani.org/pl/resources/article.php?NID=6291

 


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....