Nabożeństwo ekumeniczne na otwarcie mistrzostw piłkarskich

Przedstawiciele życia społecznego, politycznego i sportu uczestniczyli 9 czerwca w godzinach porannych w katedrze Najświętszej Marii Panny w Monachium w nabożeństwie ekumenicznym z okazji rozpoczynających się w tym dniu mistrzostw świata w piłce nożnej. Przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich Niemiec bp Wolfgang Huber powiedział w kazaniu, że "piłka jest silną częścią życia". W ciągu 45 minut można przeżyć więcej chwil szczęścia i strachu, nadziei i rozczarowań niż przez całe tygodnie i lata. Ponadto futbol przypomina ludziom, że ich życie nie jest ani nudne, ani banalne.

Mimo wszelkich oczekiwań, jakie każdy ma wobec swoich zawodników, nie wolno zapominać o "duchowej przyzwoitości" – przypomniał biskup. Dodał, że nie wolno też w sposób bezwzględny wydawać wyroków na zawodników i drużyny, bo nie zawsze ten, kto przegrywa, jest "spalony". Ewangelicki biskup Berlina zwrócił ponadto uwagę, że piłkarskie mistrzostwa świata to nie tylko dobra organizacja zawodów i optymalne przygotowanie zawodników. Równie ważne są gościnność i zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom mistrzostw. Jednocześnie bp Huber zaapelował, by nie traktować jako tematy uboczne takich spraw, jak inicjatywy kościelne i społeczne w sprawie szacunku do obcych czy sprzeciwiające się przymusowej prostytucji i przejawom rasizmu.

Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów kard. Karl Lehmann podkreślił, że przez sport ludzie mogą na całe życie nauczyć się współdziałania i zespołowego ducha. Dotyczy to także współzawodnictwa między osobami, narodami i kontynentami. "Wszyscy jednak ufamy, że radość rozgrywek piłkarskich, doświadczenie, że wszyscy jesteśmy siostrami i braćmi oraz pamięć o jedności ludzi są silniejsze niż wszelkie pokusy nacjonalistyczne" – powiedział kardynał.

Piłkarskie mistrzostwa świata, podobnie jak igrzyska olimpijskie, mogą przyczynić się do zacieśnienia więzi między narodami, językami i religiami, kulturami i rasami, mówił dalej przewodniczący episkopatu Niemiec. Jego zdaniem, tylko w ten sposób można skutecznie zwalczyć na Ziemi ubóstwo, głód, chorobę i niewiedzę.

Metropolita Monachium i Fryzyngi kard. Friedrich Wetter podkreślił, że wprawdzie tytuł mistrza świata przypadnie tylko jednej drużynie, to jednak największym osiągnięciem wszystkich będzie gra w nastroju przyjacielskim i pokojowym. Radość sportu łączy narody, przypomniał kardynał i dodał, że na sportowych stadionach nie może być miejsca na przemoc, fanatyzm i chuligaństwo.

W nabożeństwie ekumenicznym uczestniczyli m.in. prezydent Niemiec Horst Köhler, minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schäuble, premier Bawarii Edmund Stoiber i prezes Niemieckiego Związku Piłki Nożnej Theo Zwanziger. Po uroczystości kościelnej na placu przed katedrą odbyło się spotkanie przyjaźni, podczas którego zaprezentowano różne inicjatywy kościelne.

inf. KAI

 

Zobacz także