Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

Środa Popielcowa jest początkiem okresu Wielkiego Postu. Już w IV wieku istniał zwyczaj czterdziestodniowego postu przygotowującego chrześcijan do świąt Paschalnych – pisał o tym między innymi św. Cyryl Jerozolimski. W Rzymie w VI wieku post trwał 6 tygodni, jednak po odliczeniu wszystkich niedziel, które zawsze są świąteczne, brakowało kilku dni do liczby czterdziestu. W związku z tym w VII wieku okres postu wydłużono i jego początek przypadł na tę właśnie środę.

Tego dnia celebrowany jest zwyczaj posypywania głów wiernych popiołem. Czyniąc nim znak krzyża na głowach wiernych kapłan wypowiada słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” bądź „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Według tradycji używany tego dnia popiół ma pochodzić ze spalonych palm, poświęconych w Niedzielę Palmową roku poprzedniego.

Zwyczaj posypywania popiołem pojawił się w liturgii w VIII wieku, natomiast w 1091 roku papież Urban II ustanowił go obowiązującym w całym Kościele. Jednakże pierwsze świadectwa o święceniu popiołu mamy już z X wieku, a tradycja posypywania głów na znak pokuty jest znacznie starsza i znana w wielu kulturach.

W Środę Popielcową obowiązuje ścisły post, co oznacza, że możemy spożyć trzy posiłki bezmięsne, w tym jeden do syta. Uczestniczenie we mszy świętej, co prawda nie jest obowiązkowe, jednak warto tego dnia udać się na liturgię, by uroczyście rozpocząć przygotowanie do świąt Wielkanocy.

Zobacz także