Niedziela Miłosierdzia z bł. Janem Pawłem II
Krew i woda! Na myśl przychodzi tu natychmiast świadectwo Jana Ewangelisty: kiedy na Kalwarii jeden z żołnierzy przebił włócznią bok Chrystusa, Jan widział, że wypłynęła z niego „krew i woda”.
Wejmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone…
(J 20, 22-23)
„Dziękujcie Panu, bo jest dobry, bo łaska Jego trwa na wieki”
(Ps 118,1).
Tak śpiewa Kościół w oktawę Wielkanocy, powtarzając niejako te słowa Psalmu za Chrystusem zmartwychwstałym, który przynosi do Wieczernika wspaniałe orędzie Bożego Miłosierdzia i powierza apostołom posługę jego szafarzy: „Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i ja was posyłam (…). Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”.
Przed wypowiedzeniem tych słów Jezus pokazuje ręce i bok. Pokazuje rany zadane Mu podczas męki, zwłaszcza zranione Serce – źródło, z którego wypływa obfity strumień miłosierdzia, rozlewający się na ludzkość. Siostra Faustyna Kowalska (…) ujrzy dwie smugi światła promieniujące z tego Serca na świat. „Te dwa promienie – wyjaśnił jej pewnego dnia sam Jezus – oznaczają krew i wodę”.
Krew i woda! Na myśl przychodzi tu natychmiast świadectwo Jana Ewangelisty: kiedy na Kalwarii jeden z żołnierzy przebił włócznią bok Chrystusa, Jan widział, że wypłynęła z niego „krew i woda” (por. J 19,34)
Krew przywodzi na myśl ofiarę krzyża i dar eucharystyczny, natomiast woda jest w symbolice Janowej znakiem nie tylko chrztu, ale także daru Ducha Świętego.
Poprzez Serce Chrystusa ukrzyżowanego Boże Miłosierdzie dociera do ludzi (…). To miłosierdzie Chrystus rozlewa na całą ludzkość poprzez zesłanie Ducha, który w Trójcy Świętej jest Osobą-Miłością. A czyż miłosierdzie nie jest „drugim imieniem miłości”, ujmującym jej aspekt najgłębszy i najbardziej wzruszający: jej gotowość do zaspokojenia wszelkich potrzeb, a zwłaszcza jej bezgraniczną zdolność przebaczania? (…)
Kanonizacja siostry Faustyny, 30 IV 2000
Pascha z bł. Janem Pawłem II. Komentarze i rozważania do Liturgii Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, wybór i oprac. Janusz Poniewierski, wyd. Salwator, Kraków 2011, s. 56.
Dostarczamy wartościowe treści?
Zobacz także
-
Licheń: Rozpoczęły się siódme warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi”
W czwartek 9 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej rozpoczęła się siódma edycja warsztatów liturgicznych... więcej
-
Licheń: W sanktuarium ruszyły warsztaty liturgiczne „Ars...
Mszą św. wotywną w intencji warsztatów oraz procesją błagalną z odśpiewaniem litanii do wszystkich świętych... więcej
-
Licheń: W lipcu warsztaty Ars Celebrandi po...
Tegoroczna edycja warsztatów „Ars Celebrandi”, już szósta, odbędzie się w dniach 11-18 lipca 2019 r.... więcej