Nieregularnik wakacyjny: Wiśniowy kwartecik z wisienką

A dokładnie to wisienką, która dotarła nieco spóźniona, za to spod samej Warszawy. W roli wyżej wymienionego owocu wystąpiła Julka. Czyli Kantorka z Certyfikatem, bo po kursie w Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym. Zaiste, mocarny głos.

Ale przez większość próby śpiewaliśmy w kwartecie, a fazę wokalną próby poprzedziła faza spożywcza. Ponieważ kawałki ciasta z wiśniamy były w oktawie, na poszczególną paszczę przypadły dwa kawałki. Ciasto chyba przypadło do smaku pożerającym, gdyż Znany Organista między jednym a drugim kęsem wydobył z siebie dziękczynną inwokację: „O, błogosławieni, co nie przyszli – jest więcej dla nas…” Niestety, fragment o „więcej” nie mógł zostać odniesiony do kubeczków – inspekcja szafy wykazała obecność tylko 1 (słownie: jednego), choć butelek z wodą mineralną było kilka.

Za to „więcej” świetnie zgrywa się z pierwszym responsorium w VII tonie, które dziś rozczytywaliśmy. Jest w nim werset, i jeszcze jeden werset, a potem jeszcze jeden werset. I „Gloria”, a co tam sobie ma twórca żałować! Tak, to będzie dłuuuuugie responsorium. Bardzo powtarzalne. I żeby nie było za łatwo: o dużej rozpiętości melodii. Jak kantor nie wstrzeli się na liturgii z intonacją w środek skali, nastąpi plaga pisków i przyduszeń – mówię wam, jakem Kronikarz!

A po tym responsorium przećwiczyliśmy to o swojsko brzmiącym incipicie „Missus est Gabriel”. Libretto znane i w tym właśnie cały haczyk – zamiat śpiewać, co napisane, kusi nas by śpiewać, co zapamiętane z wigilii Zwiastowania. Oj, kusi. Ale heroicznie opieramy się pokusie. Przynajmniej póki jest jaki mocny głos, na którym reszta może się bezkarnie powiesić.

Na koniec zaśpiewaliśmy dumnie hymn i powtórzyliśmy kilka antyfon. Mimo zakończenia próby z sukcesem doświadczenie wynieśliśmy jedno: faza spożywcza winna odbywać się na koniec: wtedy zawsze dochodząca wisienka załapie się na kawałek ciasta a i schola zamiast snuć np. wielowątkowe dywagacje na temat teorii spiskowej powstania melodii responsorium, zajmie się śpiewaniem. Konsumpcja jednak ogranicza ekspresję artystyczną, oj, ogranicza…


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Vigilantes - schola chorałowa

Vigilantes - schola chorałowa na Liturgia.pl

Uszy nie mają tego samego przywileju, co oczy, gdyż nie posiadają powiek (Giovanni Carlo Ballola). Vigilantes to schola chorałowa wykonująca wigilie świąt i uroczystości. Śpiewamy wspólnie od 4 lat.Jesteśmy związani z krakowskim Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym. Wizytówka grupy dostępna jest pod adresem http://www.liturgia.dominikanie.pl/grupa_choralowa,4.html