Notatnik: Albert Schweitzer

„Dlatego sądzę, że nikt nie powinien zmuszać się, by wyjawiać ze swego wewnętrznego życia więcej niż jest to dla niego naturalne. Możemy innym dać tylko mgliste odczucie swojej duchowej istoty i sami możemy tylko mgliście odczuć, co dzieje się w nich; nic więcej nie jest możliwe. Jedyna rzecz ważna to walka o to, aby było w nas światło. Tę walkę ludzie wyczuwają u siebie wzajemnie.

 Musimy pogodzić się z tym, że stanowimy dla siebie tajemnicę. Znać siebie wzajemnie, nie znaczy wszystko o sobie wiedzieć, ale okazywać sobie miłość i zaufanie oraz wierzyć w siebie nawzajem.

Wartość ma tylko dawanie, które pobudza dawanie. Z twojej duchowej istoty udziel tym, z którymi jesteś w drodze tyle, ile zdołasz, a co do ciebie od nich powraca, przyjmij jako coś drogocennego.”


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Marek Rojszyk OP

Marek Rojszyk OP na Liturgia.pl

Dominikanin. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się praktyką wykonywania chorału gregoriańskiego. Uczestniczył w nagraniu czterech płyt i brał udział w licznych przedsięwzięciach liturgiczno-muzycznych, szczególnie w zakresie rekonstrukcji dominikańskiej tradycji śpiewu. Pracuje nad popularyzacją chorału gregoriańskiego w środowisku akademickim. Obecnie prowadzi zajęcia z chorału gregoriańskiego odbywające się w ramach działalności Stowarzyszenia „Sztuka Żywota” w Warszawie. Prowadzi bloga pt. "Obyś miał ciało!" w serwisie Liturgia.pl.