Notatnik: Z Hessego

"Poczynając więc obecnie kochać przyrodę dla niej samej, przysłuchując się jej jak przyjacielowi i towarzyszowi podróży, mówiącemu obcym językiem, wprawdzie nie wyleczyłem się z melancholii, ale poddałem ją oczyszczeniu i uszlachetnieniu. Moje oko i ucho wyostrzyło się, nauczyłem się dostrzegać subtelne odcienie i różnice i marzyłem o tym, żeby coraz bliżej i wyraźniej słyszeć tętno wszelkiego życia; żeby je kiedyś może zrozumieć i dostąpić łaski wyrażenia go słowem poety, aby także inni zbliżyli się doń i z większym zrozumieniem odwiedzili źródła orzeźwienia, oczyszczenia i dziecięcości.

Na razie było to pragnienie, marzenie… Nie wiedziałem, czy może się kiedykolwiek spełnić, robiłem więc to, co było najbliższe: wszystkie widzialne rzeczy darzyłem miłością i przyzwyczaiłem się nie traktować niczego obojętnie lub pogardliwie. (…) Nie ma nic szlachetniejszego i nic bardziej uszczęśliwiającego na świecie niż taka milcząca, stała, beznamiętna miłość (…) Niektórzy posiadają ją z natury i uprawiają ją całe życie nieświadomie – są to ulubieńcy Boga, ludzie dobrzy, o dziecięcych duszach. Niektórzy nauczyli się jej w ciężkim cierpieniu – czy nie zauważyliście nigdy wśród kalek i nędzarzy istot o cichych, błyszczących oczach, pełnych dziwnej wyższości?"


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Marek Rojszyk OP

Marek Rojszyk OP na Liturgia.pl

Dominikanin. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się praktyką wykonywania chorału gregoriańskiego. Uczestniczył w nagraniu czterech płyt i brał udział w licznych przedsięwzięciach liturgiczno-muzycznych, szczególnie w zakresie rekonstrukcji dominikańskiej tradycji śpiewu. Pracuje nad popularyzacją chorału gregoriańskiego w środowisku akademickim. Obecnie prowadzi zajęcia z chorału gregoriańskiego odbywające się w ramach działalności Stowarzyszenia „Sztuka Żywota” w Warszawie. Prowadzi bloga pt. "Obyś miał ciało!" w serwisie Liturgia.pl.