Notatnik: Z Hessego
"Poczynając więc obecnie kochać przyrodę dla niej samej, przysłuchując się jej jak przyjacielowi i towarzyszowi podróży, mówiącemu obcym językiem, wprawdzie nie wyleczyłem się z melancholii, ale poddałem ją oczyszczeniu i uszlachetnieniu. Moje oko i ucho wyostrzyło się, nauczyłem się dostrzegać subtelne odcienie i różnice i marzyłem o tym, żeby coraz bliżej i wyraźniej słyszeć tętno wszelkiego życia; żeby je kiedyś może zrozumieć i dostąpić łaski wyrażenia go słowem poety, aby także inni zbliżyli się doń i z większym zrozumieniem odwiedzili źródła orzeźwienia, oczyszczenia i dziecięcości.
Na razie było to pragnienie, marzenie… Nie wiedziałem, czy może się kiedykolwiek spełnić, robiłem więc to, co było najbliższe: wszystkie widzialne rzeczy darzyłem miłością i przyzwyczaiłem się nie traktować niczego obojętnie lub pogardliwie. (…) Nie ma nic szlachetniejszego i nic bardziej uszczęśliwiającego na świecie niż taka milcząca, stała, beznamiętna miłość (…) Niektórzy posiadają ją z natury i uprawiają ją całe życie nieświadomie – są to ulubieńcy Boga, ludzie dobrzy, o dziecięcych duszach. Niektórzy nauczyli się jej w ciężkim cierpieniu – czy nie zauważyliście nigdy wśród kalek i nędzarzy istot o cichych, błyszczących oczach, pełnych dziwnej wyższości?"
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Niedziela Słowa Bożego: o lekcjonarzu z kantorem
W trzecim odcinku o. Łukasz Miśko OP rozmawia o roli śpiewu w Liturgii Słowa z... więcej
-
Śpiew Ewangelii – 4 niedziela zwykła, rok B
Nie wystarcza, żeby w czasie liturgii Słowo Boże było przeczytane, ma być ono uroczyście głoszone,... więcej
-
To może być ostatni dzwonek – recenzja „Rozmów...
Czasem metaforyczność tytułu książki przerasta oczekiwania samego autora. Ostatni dzwonek. Rozmowy o przyszłości lekcji religii,... więcej
Marek Rojszyk OP
Dominikanin. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się praktyką wykonywania chorału gregoriańskiego. Uczestniczył w nagraniu czterech płyt i brał udział w licznych przedsięwzięciach liturgiczno-muzycznych, szczególnie w zakresie rekonstrukcji dominikańskiej tradycji śpiewu. Pracuje nad popularyzacją chorału gregoriańskiego w środowisku akademickim. Obecnie prowadzi zajęcia z chorału gregoriańskiego odbywające się w ramach działalności Stowarzyszenia „Sztuka Żywota” w Warszawie. Prowadzi bloga pt. "Obyś miał ciało!" w serwisie Liturgia.pl.