Nowa płyta Ośrodka Liturgicznego

21 lutego w Kościele MB Śnieżnej w Krakowie rozpoczęły się nagrania kolejnych dwóch z zaplanowanego cyklu siedmiu płyt, które mają stanowić muzyczną ilustrację do śpiewnika Niepojęta Trójco. Płyty, wydawane przed Dominikański Ośrodek Liturgiczny, nagrywa firma fonograficzna Musicon z Warszawy. Będzie to zbiór 31 kompozycji liturgicznych wykonywanych przez czterogłosowy chór i towarzyszący mu zespół instrumentalistów. Wśród wykonawców są zarówno bracia dominikanie, jak i osoby świeckie od lat związane z krakowskim klasztorem. Nad pracami zespołu czuwa kierownik artystyczny – o. Dawid Kusz OP, którego autorska płyta Pieśń o nadziei zainicjowała cykl.

OkładkaNa płytach znajdą się utwory powszechnie znane, wykonywane nie tylko w krakowskim kościele Ojców Dominikanów, ale również i w parafiach całej Polski. Są wśród nich kompozycje A. Gouzesa OP (np. Chwała Chrystusowi, Wielki jest Pan czy Przyjdźcie radośnie śpiewajmy hymn), J. Gałuszki OP (np. Wielki Psalm Wejścia,Tak Bóg umiłował świat) oraz tradycyjne pieśni liturgiczne (np. Królu niebieski). Pojawi się tu również nagranie części stałych mszy – Alexander Messe. Dodatkowo na płytach dołączone będą preludia do pieśni: Niepojęta Trójco, Hymn Etiopski, Wielki jest Pan i innych. Są to organowe aranżacje Henryka Krawczyka.

Dominikański Ośrodek Liturgiczny kończy również prace nad zestawem partytur do płyty Pieśń o nadziei. Znajdą się tam opracowania instrumentalne i nuty dla chóru utworów, jakie można usłyszeć na płycie.

Monika Mystkowska

Zobacz także