Nowy człowiek
Kiedy mistyka łączy się z moralnością...
…Trzeba porzucić dawnego człowieka, który ulega zepsuciu na skutek kłamliwych żądz, a odnawiać się duchem w waszym myśleniu i przyoblec człowieka nowego, stworzonego na obraz Boga w sprawiedliwości i prawdziwej świętości (Ef 4, 23-24).
Ile zła bierze się z utraty tej perspektywy! Jak często boli człowieka ukłucie jego fałszywego "ja", jego starej tożsamości! Czemu "fałszywej"? Bo ona człowieka pomniejsza, bo to jest "ja wczorajsze", niedorosłe. Symptomy wyraźne: niech no tylko ktoś dotknie tego "ja", a ono już się odzywa – małostkowe, złośliwie drobiazgowe, pamiętliwe, kolekcjonujące urazy. To stare "ja" kieruje przeciwko całemu światu pretensje o własną ciasnotę i drażliwość. "Ja" nie widzi, że zamykając się w sobie i walcząc z całym światem, popada w absurd – robi z siebie centrum wszystkiego. Taki sztuczny świat szybko się psuje, pozbawiony dopływu światła.
Narodziny nowego człowieka wywołują ból. Niedoskonałe porównanie: to tak jakby ktoś oskrobywał bryłę złota z brudu, który do niej przylgnął i wydaje się jej częścią.
Nowy człowiek – wciąż nowy, wciąż świeży, na wzór Boga, który jest wieczny, ale nie stary.
Greka Nowego Testamentu odróżnia dwa rodzaje nowości. Nowy Testament, nowe życie, nowy człowiek – to nie jest taka nowość, która się starzeje jak wczorajsza gazeta.
Bóg zna moje prawdziwe imię. Prowadzi mnie do mojego prawdziwego "ja", głębszego, piękniejszego, mądrzejszego.
Dostarczamy wartościowe treści?
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Liturgia w soczewce: III niedziela Wielkiego Postu,...
„Liturgia w soczewce” to nowa propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli... więcej
-
Papież wyrusza dzisiaj do Iraku – jakie...
Ojciec Święty Franciszek rozpoczyna dzisiaj pierwszą od początku pandemii pielgrzymkę. Podróż papieża do Iraku potrwa... więcej
-
Biblijna Droga Krzyżowa: Jezus spotyka swoją Matkę
Oto postawiłem jako dar przed tobą drzwi otwarte, których nikt nie może zamknąć, bo ty,... więcej
-
10 mar
Wiara z YouTube’a. Czy Kościół potrzebuje influencerów? (spotkanie ONLINE)
Wrocławskie duszpasterstwo akademickie Dominik zaprasza na cykl spotkań OPen! W środę… więcej
Błażej Matusiak OP
Obecnie w dominikańskim klasztorze w Pradze. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.