O modlitwie dziecka Bożego

W dzisiejszej Ewangelii padły m.in. słowa: "Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa Bożego" (Mt 18, 3). W nawiązaniu do tych słów chcę podzielić się jednym wspomnieniem związanym z moim siostrzeńcem. Mógłbym ten wpis zatytułować "Teologia dziecięca", ale nie chcę podkradać tytułu Tomkowi Dekertowi.

Chodzi o mego siostrzeńca Łukasza, o którym wspomniałem w niedawnym wpisie „O! drzewo!” To o czym chcę napisać teraz miało miejsce 5 lat temu, gdy Łukasz miał 5 lat. Pewnego dnia był akurat pod opieką mojej Mamy i razem wychodzili na spacer. Mama zamknęła drzwi mieszkania i gdy mieli już ruszyć schodami w dół, Łukasz nagle powiedział: „Panie Jezu, prowadź nas Twoimi drogami„, po czym dodał: „Co, babcia, ładnie się pomodliłem?” Mama przyznała, że bardzo ładnie, zaskoczona tym bardziej, że nikt Łukasza modlitwy o takich słowach nie uczył. On wzniósł ją sam z siebie. Albo, ujmując rzecz w innej perspektywie, modlitwa była przejawem działającej w Łukaszu łaski chrztu.

To jest prawdziwa modlitwa dziecka Bożego, czyli kwintesencja modlitwy chrześcijańskiej. Modlitwa człowieka religijnego tzw. religijnością naturalną brzmiałaby: „Panie Jezu, błogosław mi na mojej drodze„.

Zapamiętałem tę modlitwę. Oby każda moja modlitwa była tego samego ducha. „Panie Jezu, prowadź nas Twoimi drogami„.

Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego„.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....